آخرین تصمیم ها درباره آیین های خاص محرم

به گزارش خرید متعادل، نخل گردانی در یزد، یوم العباس در زنجان، طشت گذاری اردبیل، شیرخوارگان و قالیشویان اصفهان از جمله آیین های محرم هستند که ستاد کرونا خواسته است برای رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار نشوند. استان لرستان به دنبال این دستور خبر داد که مراسم گِل مالی امسال اجرا نمی شود. سمنان هم از ممنوعیت نخل گردانی در این استان خبر داده است و در بوشهر هم سنج زنی و دمام زنی منع شد؛ چرا که حفظ جان عزاداران وفادار حسین (ع) در حال حاضر اوجب واجبات است.

آخرین تصمیم ها درباره آیین های خاص محرم

به گزارش خرید متعادل، این تصیم ستاد کرونا برای جلوگیری از تجمع، تراکم و جابه جایی مردم و همچنین ضرورت پیشگیری از شیوع بیشتر و سرایت بیماری کووید 19 گرفته شده است. برخی از این آیین ها که با عنوان میراث محرم شناخته می گردد و ثبت ملی هم شده اند، از جمله نخل گردانی و گل مالی، قدمتی چند هزار ساله دارند که بعدها موضوع آن ها با محرم گره خورد. در سال های اخیر این مراسم سنتی به جاذبه ای معنوی و مذهبی تبدیل شده اند که گردشگران داخلی و خارجی بیشماری را جذب کرده اند و انگیزه قوی برای سفرهای محرمی به شمار می آمدند.

علاوه بر این آیین ها که ستاد کرونا در دستورالعمل برگزاری مراسم های عزاداری پرتجمع محرم و صفر منع کرده است، آیین های سنتی پرطرفداری دیگری هم هستند که هنوز رسما درباره چگونگی برگزاری آن ها اظهارنظری نشده است. مثلا در خطه آذربایجان دسته های بزرگ شاخسی، واخسی از 10 روز مانده به ماه محرم به حرکت در می آیند. شرک کنندگان چوب دستی هایی را به نماد شمشیر به دست راست می گیرند و با دست چپ کمر یا شانه نفر دیگری می گیرند تا صف دایره ای شکل گیرد و نوحه ای را زمزمه می کنند و یکصدا شاخسی واخسی می گویند. قدمت این آیین تعیین نیست. ریشه لغوی شاخسی واخسی هم معلوم نیست اما مراسمی پرطرفدار در این منطقه است و تا روز دهم ماه محرم هر شب اجرا می گردد.

کاشانی ها هم مراسمی با عنوان چاووش عزا دارند که در تیمچه امین الدوله واقع در بازار تاریخی شهر برگزار می گردد. انگیزه برگزاری آن در گذشته، مطلع کردن مردم از فرا رسیدن ماه محرم بوده است که در جریان آن سنج زنی، نقالی و پرده خوانی اتفاق می افتد. نمونه دیگری از این چاووش عزا در اطراف اردهال از توابع استان مرکزی برگزار می گردد.

در ایلام رسمی ویژه عزاداری زنان وجود دارد با نام چایینه که در روزهای هفتم، هشتم و دهم ماه محرم و اربعین اجرا می گردد. این مراسم ریشه در باورهای مذهبی مردم دارد و موضوع آن به باور عروسی حضرت قاسم پسر امام حسن (ع) در روز عاشورا برمی گردد.

حمل شیدونه رسمی است که دزفولی ها در روز تاسوعا اجرا می کنند، طاقی با چهار گلدسته را به حرکت در می آورند که روی آن صحنه هایی از نبردهای عاشورا و تاسوعا به سبک قوه خانه ای کشیده شده است. این طاق را شیدونه می گویند. در دیگر شهرهای خوزستان مثل بهبهان، شوشتر و شوش هر سال مراسم های مشعل گردانی، تعزیه و سنگ زنی برگزار می شد. مدیرکل تبلیغات اسلامی خوزستان اعلام کرده که تعزیه شوش با ریشه تاریخی 300 ساله را امسال برگزار نمی کنند و مراسم دیگر در مکانی سر بسته با 25 درصد ظرفیت اجرا می گردد. این درحالی است که فرمانده انتظامی خوزستان گفته 85 درصد تجمع های پرخطر در این استان مربوط به مراسم عزاداری است و هشدار داده که مراسم هایی که عامل تجمع است، برگزار نگردد.

اما در بوشهر که به خاطر شیوه خاص نوحه خوانی ها، نوازندگی ها و سینه زنی مقصد ویژه مسافران در محرم است، مدیرکل تبلیغات اسلامی استان، استفاده از سنج، دمام، طبل و حرکت دستجات عزاداری در سطح خیابان ها و معابر را در محرم امسال ممنوع کرده است.

تنوع آیین های محرم در ایران زیاد است، این موضوع را ستاد کرونا هم مورد اشاره قرار داده است و اگرچه به ممنوعیت برخی از این آیین های سنتی پرجمعیت اشاره کرده اما خطوط قرمز مراسم عزاداری محرم امسال را نیز تعیین کرده است. ایرج حریرچی ـ معاون وزارت بهداشت ـ درباره تنوع شیوه عزاداری در نقاط مختلف ایران گفته است: ضمن لحاظ کردن تمام موارد، برخی مراسم ها ممنوع شده است؛ قالی شویان، نخل گردانی و دسته جات طبل زنی و سنج زنی که در بوشهر خوزستان می دیدیم، مراسم طشت گذاری در اردبیل و زنجان و ... را امسال محرم نخواهیم داشت.

همه این تاکیدها البته با این واقعیت همراه است آیین محرم امسال قطعا با شکوه شایانی برگزار خواهد شد؛ منتها با تمهیدهای خاص و تغییرهایی در شیوه اجراء.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "آخرین تصمیم ها درباره آیین های خاص محرم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین تصمیم ها درباره آیین های خاص محرم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید