آزمایش فاز انسانی دو واکسن کرونای ایرانی شروع شد

به گزارش خرید متعادل، رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران از شروع آزمایش فاز انسانی دو واکسن در دانشگاه علوم پزشکی ایران اطلاع داد.

آزمایش فاز انسانی دو واکسن کرونای ایرانی شروع شد

به گزارش خرید متعادل از فارس، جلیل کوهپایه زاده با حضور در برنامه طبیب با اعلام شروع آزمایش فاز انسانی دو واکسن در دانشگاه علوم پزشکی ایران، توضیح داد: در حال حاضر افراد بسیاری داوطلب این کار شدند که باید کاندیدهای مناسب انتخاب شوند.

کوهپایه زاده در خصوص مراحل فراوری واکسن ایرانی گفت: چندین مجموعه در کشور روی این قضیه کار می نمایند و برای این کار دانشگاه ها در کنار دانشمندان در حال کوشش هستند، که طبیعتا با توجه به اقلیم می توانیم نمونه ها و شوس های نزدیک تری را برای هموطنان تهیه کنیم، در حال حاضر واکسن وارد فاز انسانی و بخش آزمایش انسانی شده و در دانشگاه علوم پزشکی ایران میزبان دو تریال در بحث انسانی هستیم، که قرارداد یکی را بستیم و دیگری را پذیرفتیم که از دانشگاه به عنوان یکی از مکان های پایلوت استفاده گردد، چون باید یک تریال یا آزمایش انسانی هم در افراد انجام گردد، لذا در دانشگاه خودمان حداقل در جریان دقیق آزمایش دو واکسن هستم.

وی در خصوص نحوه این همکاری اظهار کرد: در واقع ما به عنوان دانشگاه در چرخه فراوری با دیگر همکاران که در بحث ویروس شناسی و تکنیکال فعال هستند همراهی و همکاری می کنیم، چون در زمینه تریال و مداخلات انسانی احتیاج به این همراهی است، در حال حاضر افراد بسیاری داوطلب این کار شدند که باید کاندیدهای مناسب انتخاب شوند، به هر حال هر اقدامی ریسک هایی به همراه دارد ما نمی توانیم بگوئیم واکسنی را آزمایش می کنیم که هیچ خطری ندارد، حتی واکسن هایی که امروز وجود دارد صرفا یک تعدادی عوارض دارد نه صرفا مرگ، بلکه ممکن است عوارض عصبی یا خاص خودش را داشته باشد.

این پزشک متخصص همچنین توضیح داد: البته این اثرات در مقابل اثرات مثبت چیزی به حساب نمی آید که بسیار معدود بوده و یک در میلیون است و احتمال ضعیفی دارد، ولی فکر نکنید همه هم می توانند کاندید شوند مثلا فردی که ویروس کرونا را گرفته دیگر کاندید نیست، طبیعتا فراخوان اعلام می کنیم و یک سری هم مراجعات در بخش های بهداشت و درمان داریم، چون این کار داوطلبانه است افراد به وسیله فراخوان هم جذب می شوند، چون فردی که این کار را می نماید غیر از اینکه به سلامت خودش احترام می گذرد یاری می نماید که یک فراوری برای سلامت جامعه انجام گردد.

کوهپایه زاده در خصوص روش های مختلف فراوری واکسن نیز یادآور شد: نوع واکسن بسته به روش فراوری فرق می نماید، در واقع این بستگی دارد به اینکه از چه روش محصول ویروس را آماده تبدیل شدن به واکسن کنیم، روش نوترکیب یا ویروس کشته شده، البته مکانیسم فراوری این واکسن از نظر تکنیکال فرق می نماید ولی از نظر اثربخشی خیلی فرق نمی نماید.

وی در پاسخ به این سؤال که چرا بعضی باور ندارند که ایران هم توانایی ساخت واکسن دارد، اعلام کرد: باید محصول بیاید تا باور نمایند چون ما ایرنیان یک مقدار خود کم بینی هم داریم، در بخش های دیگر هم فکر نمی کردیم توانایی داشته باشیم ولی امروز در بخش های مختلف از صنایع غذایی، فضایی، تسهیلاتی و تجهیزات پزشکی به خودکفایی رسیدیم، البته شاید طول بکشد که به ابزار دقیق برسیم ولی در خصوص واکسن این خودباودری وجود دارد حالا اگر نمی خواهیم خودمان را باور کنیم آن یک بحث دیگر است، ولی باید این خودباوری باشد که توانایی داریم، شاید به لحاظ تکنولوژی احتیاج به یک سری یاری باشد ولی از نظر علمی این توانایی وجود دارد، زیرساخت و دانشمندش را هم داریم و انشاءالله به زودی فراوری می گردد. اگر این زیرساخت ایجاد شد می توانیم واکسن های دیگر را هم بر پایه آن فراوری کنیم کما اینکه داریم واکسن هایی که فراوری داخل است، اما از این به بعد می توانیم روی واکسن های ویروسی و ویروس های حاد تنفسی بیشتر مانور دهیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به اینکه البته واکسن خارجی هم به وسیله وزارت بهداشت سفارش داده شده، عنوان نمود: کل جهان دنبال واکسن است، همه کشورها کوشش می نمایند بخش بیشتری از این واکسن را وارد نمایند، اما با این شرایط تحریم و میزان واردات اگر کشوری خودش هم واکسن داشته باشد در سیستم جهانی می تواند اولویت بهتری برای خودش تعریف کند.

کوهپیایه زاده با اشاره به اینکه در حال حاضر راهی جز کاهش تجمعات انسانی نداریم، اظهار کرد: با یک تعطیلی دو هفته ای می توانیم گردش ویروس را کاهش دهیم، ما باید در این مرحله این چرخه را با تجمعات دستوری کم کنیم. در جریانی افتادیم که اگر انجام ندهیم این چرخه را گسترش دادیم، کشورهای پیروز قدرت جابجایی ویروس را محدود کردند. ما هم به وسیله رؤسای دانشگاه های علوم پزشکی نامه ای برای وزارت بهداشت تنظیم کردیم، چون تصمیم با ستاد ملی کروناست و امیدواریم این تصمیم خوب گرفته گردد.

این پزشک متخصص با تأکید بر اینکه ویروسی که امروز در ایران است با ویروس که در ابتدا وارد شده بود تفاوت دارد، شرح داد: اسما یک نام دارند ولی این ویروس ها تفاوت های خواهر و برداری دارند، یعنی نام خانوادگی شان یکی است ولی رفتارهای هر کدام با هم متفاوت است و خفیف و شدید دارند، هر کدام یک خصلتی دارند، ویروسی که در ابتدا وارد شده بود از نظر سوش کمی متفاوت است.

وی در خاتمه با اشاره به اینکه در حال حاضر بالای 6500 نفر در مجموعه بیمارستان های خصوصی و دولتی استان تهران بستری هستند، گفت: یک سوم از این افراد شرایط ویژه ای دارند، مشکل اصلی مان مراقبت های ویژه است، از 175 بیمارستان دولتی و خصوصی استان تهران، 105 بیمارستان بیمار کرونایی بستری می نمایند، در بخش های بستری هنوز جا داریم ولی بخش های مراقبت های ویژه گنجایش ندارد، لذا باید مردم این را جدی بگیرند چون موضوع ترساندن نیست.

منبع: جام جم آنلاین

به "آزمایش فاز انسانی دو واکسن کرونای ایرانی شروع شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آزمایش فاز انسانی دو واکسن کرونای ایرانی شروع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید