امید تازه رویان به ترمیم ضایعات غضروفی با روش مهندسی بافت

به گزارش خرید متعادل، پژوهشگران پژوهشگاه رویان، دانشگاه علوم پزشکی تهران و انیستیتو AO سوئیس، پژوهشی را طراحی کردند که نتیجه پیروز آن می تواند به عنوان روشی امید بخش در مهندسی بافت غضروف برای ترمیم ضایعات غضروفی مورد استفاده قرار گیرد.

امید تازه رویان به ترمیم ضایعات غضروفی با روش مهندسی بافت

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خرید متعادل، مهندسی بافت غضروف یک دانش میان رشته ای است که در جهت بهبود نقایص غضروفی، مانند آرتروز یا صدمات غضروفی ناشی از ضربه، تلاش می کند.

به منظور یافتن راهی برای ترمیم ضایعات غضروفی، باغبان اسلامی نژاد، سیما بردبار، نسرین لطفی بخشایش و همکارانشان در پژوهشگاه رویان، دانشگاه علوم پزشکی تهران و انیستیتو AO سوئیس، پژوهشی را طراحی کردند که طی آن هیدروژل قابل تزریقی از بستر سلول زدایی شده غضروف گوسفند تهیه شد. صحت سلول زدایی با روش هایی چون اندازه گیری ماده ژنتیکی، گلیکوزآمینوگلیکان ها، میزان کلاژن و بررسی های بافت شناسی مورد ارزیابی قرار گرفت. بررسی های رئولوژیک نشان داد، هیدروژل مورد نظر در دمای 37 درجه سانتیگراد و در زمانی بین 5 تا 7 دقیقه آماده می شود.

روشی امید بخش در مهندسی بافت غضروف

نتایج این پژوهش که در مجله بین المللی Journal of biomedical material research یا (Part A) به چاپ رسیده است، نشان داد، هیدروژل تولید شده محیطی مناسب برای جذب و تکثیر سلول ها فراهم می کند. ارزیابی های اجرا شده به وسیله میکروسکوپ الکترونی اتصال و تکثیر سلول ها در سطح هیدروژل را تأیید کرد. علاوه بر این، سلول های جای گرفته در بستر هیدروژل قادر به تمایز به سلول غضروف (کندروسیت) بودند و شمار محدودی از آنان از بین رفته یا به سلول های استخوانی تمایز یافتند.

نتایج این پژوهش نشان داد، توسعه هیدروژل های قابل تزریق از غضروف های سلول زدایی شده، می تواند به عنوان روشی امید بخش در مهندسی بافت غضروف مورد استفاده قرار گیرد.

منبع: خبرگزاری فارس

به "امید تازه رویان به ترمیم ضایعات غضروفی با روش مهندسی بافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امید تازه رویان به ترمیم ضایعات غضروفی با روش مهندسی بافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید