ایران انحصار آمریکا را در ساخت موتور فضایی شکست

به گزارش خرید متعادل، حسین صمیمی در گفتگو با خبرنگاران با بیان اینکه در پژوهشگاه فضایی ایران به دانش طراحی و ساخت موتورهای فضایی با نام آرش دست پیدا کردیم، گفت: تا به امروز این فناوری با عنوان موتورهای استار در اختیار کشور آمریکا بود که هم اکنون ما پیروز شده ایم این موتورها را با ویژگی هایی که با موتورهای استار برابری می کند، تولید کنیم.

ایران انحصار آمریکا را در ساخت موتور فضایی شکست

وی گفت: به دلیل موانع تحریم امکان استفاده از موتورهای فضایی استار برای ما وجود نداشت و البته تا به امروز نیز نیازی به استفاده از این موتورها احساس نمی شد چرا که تا به امروز ماهواره های ایرانی در مدار پائین زمین قرار می گرفتند اما هم اکنون که قصد انتقال ماهواره به مدار بالای زمین را داریم باید از موتورهای فضایی استفاده کنیم و به همین دلیل آن را در کشور ساختیم.

رئیس پژوهشگاه فضایی ایران ادامه داد: موتور فضایی آرش در سامانه انتقال مداری ماهواره قرار می گیرد و امکان ارسال ماهواره را به مدارهای بالای زمین فراهم می کند.

وی شرح داد: خانواده موتورهای فضایی آرش در چند ورژن در دست ساخت است که در آینده نزدیک موتور آرش 20 را در بلوک انتقال مداری برای ماهواره ناهید 2 بکار خواهیم گرفت.

به گفته صمیمی این موتورها به مرور توسعه و بهبود پیدا خواهند کرد تا در نقشه راه توسعه ماهواره ها بکار گرفته شوند.

رئیس پژوهشگاه فضایی ایران تاکید کرد: سامانه انتقال مداری ماهواره برد مداری ماهواره را زیاد می کند و پس از آنکه ماهواره بر تا ارتفاع 400 کیلومتر ماهواره را هدایت می کند از آنجا به بعد بلوک انتقال مداری با استفاده از موتور فضایی امکان هدایت ماهواره را تا مدار 7 هزار کیلومتر زمین بر عهده دارد.

وی گفت: در حال انجام تست های مکرر برای موتورهای فضایی آرش هستیم تا کاربرد این فناوری تثبیت شود اما به جرأت می توانیم بگوییم که به دانش این فناوری در کشور دست پیدا کرده ایم و سایر کشورها نیز از این فناوری برای انتقال ماهواره هایشان استفاده می کنند البته سایر کشورها به دلیل آنکه تحریم نیستند از موتورهای فضایی آمریکا استفاده می کنند اما ما توانستیم موانع تحریم را شکسته و موتور فضایی که قابل رقابت با موتورهای استار است را طراحی کنیم.

منبع: خبرگزاری مهر

به "ایران انحصار آمریکا را در ساخت موتور فضایی شکست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران انحصار آمریکا را در ساخت موتور فضایی شکست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید