بهترین پرچم دارهای اندرویدی 2020 از لحاظ کیفیت دوربین

به گزارش خرید متعادل، دوربین همواره یکی از مهم ترین فاکتورهای خرید یک گوشی هوشمند بوده و نمی توان نقش فوق العاده مهم آن را در این محصولات کوچک نادیده گرفت. از آن جایی که بسیاری از کاربران دوربین دیجیتال در اختیار ندارند، بنابراین برای ثبت لحظات گوناگون زندگی خود باید به گوشی هوشمند متوسل شوند. وب سایت Android Authority در یک مجموعه مطالب، به آنالیز بهترین گوشی های اندرویدی در زمینه های مختلف پرداخته و در این مطلب، بهترین پرچم دارهای اندرویدی 2020 را که از لحاظ دوربین بهترین هستند مورد آنالیز قرار می دهیم تا ببینیم در نهایت کدام محصول می تواند عملکرد بهتری از خود به جای بگذارد.

بهترین پرچم دارهای اندرویدی 2020 از لحاظ کیفیت دوربین

گوشی های هوشمند امروزه سهم عظیمی از زندگی کاربران را به خود اختصاص داده اند. تقریبا غیر ممکن است اگر این روزها فردی را ببینیم که یک گوشی هوشمند برای رسیدگی به امور روزانه خود در اختیار نداشته باشد. بنابراین شرکت ها تصمیم گرفتند این محصولات را به گونه ای طراحی نمایند که تقریبا از همه لحاظ احتیاجهای کاربران را مرتقع سازند.

یکی از مهم ترین بخش های هر گوشی اما دوربین آن است. بدیهی است کاربران نمی توانند هر زمان و در هر مکانی از دوربین های دیجیتال استفاده نمایند اما تقریبا در تمامی ساعات روز گوشی هوشمند را با خود به همراه دارند. این یعنی در هر لحظه که بخواهند، می توانند به ثبت لحظات شیرین زندگی پرداخته و با بالاترین سرعت ممکن تصاویر را به اشتراک بگذارند. به همین خاطر اهمیت دوربین، از سلفی گرفته تا دوربین های اصلی، دوچندان می گردد.

اما قبل از اینکه به آنالیز بهترین پرچم دارهای اندرویدی 2020 از لحاظ دوربین بپردازیم، باید به این نکته توجه داشته باشیم که گوشی های انتخاب شده در این لیست، در نیمه اول امسال معرفی و راهی بازار شدند. بنابراین محصولات سال 2019 و آن هایی که در نیمه دوم امسال راهی بازار شدند در این آنالیز قرار نمی گیرند.

نحوه آنالیز بهترین پرچم دارهای اندرویدی 2020 از لحاظ دوربین

آنالیز دوربین گوشی های هوشمند بر اساس چند فاکتور اساسی انجام می گیرد. فاکتورهایی نظیر محدوده دینامیکی، درخشندگی تصویر، اشباع رنگ ها، میزان عظیم نمایی، حالت شب و حتی عمق میدان. حضور متعادل همه موارد بالا در یک تصویر باعث طبیعی و دلنشین تر شدن آن می گردد و لذا در نهایت هم آن محصولی که توانسته باشد تصویری ایده آل از این نظر ثبت کند بالاترین امتیاز را خواهد گرفت.

البته باید به این نکته هم اشاره کنیم که عکاسی یک هنر است و هنر هم وابسته به ذوق افراد. برای مثال شاید یک گوشی در ثبت تصاویر، رنگ ها را بیش از حد اشباع کند و یک محصول دیگر آن ها را به صورت طبیعی تر ثبت کند. در اینجا هیچ معیاری برای اینکه بگوییم کدام یک بهتر است نداریم و همه چیز به کاربر بستگی دارد، اما موارد مهمی نظیر میزان نویز، اعوجاج تصویر و … وجود دارند که خب در هر حالتی نکته منفی به حساب می آیند.

معمولا پرچم دارها از لحاظ عکاسی کاربران را ناامید نمی نمایند. همه آن ها به بهترین شکل ممکن و با بهره مندی از امکانات سخت افزاری و نرم افزاری متعدد می تواندد تصاویری ثبت نمایند که از نظر کیفیت مثال زدنی هستند اما سوال اینجاست که کدام یک از آن ها می تواند عملکرد بهتری از خود به جای بگذارد؟

 • بهترین پرچمداران اندرویدی 2020 از لحاظ عملکرد

بهترین پرچم دار اندرویدی 2020 از لحاظ دوربین: هواوی P40 پرو پلاس

بهترین گوشی از لحاظ دوربین در وب سایت DxOMark، در تست های Android Authority هم بهترین شد. این نتیجه در حالی بدست آمده که تیم Android Authority هفته ها روی تصاویر ثبت شده توسط گوشی های مختلف کار کردند و بنابراین می توان گفت هواوی P40 پرو پلاس به عنوان یکی از جدیدترین و بهترین پرچم دارهای اندرویدی 2020 واقعا لایق قرار گیری در مقام اول بود.

بهره مندی از سنسور غول پیکر 1/1.28 اینچی باعث شده دوربین این محصول حین ثبت تصاویر نور زیادی را جذب کند و میزان نویز را تقریبا به صفر برساند. همچنین بهره مندی از عظیم نمایی 10 برابری اپتیکال هم نقش بسیار مهمی در ثبت تصاویر با کیفیت در فواصل دور داشت؛ قابلیتی که کمتر گوشی هوشمندی تا به این لحظه از آن بهره می برد.

مشخصات دوربین هواوی P40 پرو پلاس به توضیح زیر است.

 • دوربین اصلی 50 مگاپیکسلی با گگرددگی دیافراگم f/1.9 و اندازه لنز 23 میلی متر
 • دوربین فوق عریض 40 مگاپیکسلی با گگرددگی دیافراگم f/1.8 و اندازه لنز 18 میلی متر
 • دوربین تله فوتو 8 مگاپیکسلی با گگرددگی دیافراگم f/2.4 و اندازه لنز 80 میلی متر (عظیم نمایی 3 برابری اپتیکال)
 • دوربین تله فوتو 8 مگاپیکسلی با گگرددگی دیافراگم f/4.4 و اندازه لنز 240 میلی متر (عظیم نمایی 10 برابری اپتیکال)
 • سنسور مدت پرواز
 • دوربین سلفی 32 مگاپیکسلی با گگرددگی دیافراگم f/2.2 و اندازه لنز 26 میلی متر
 • قابلیت فیلم برداری 4K با سرعت 60 فریم بر ثانیه (دوربین پشت و جلو)
 • قابلیت فیلم برداری FHD با سرعت 960 فریم بر ثانیه
 • قابلیت فیلم برداری HD با سرعت 7.680 فریم بر ثانیه

شما عزیزان می توانید در زیر، نمونه ثبت شده توسط دوربین این گوشی را مشاهده کنید.

از لحاظ وضوح و کیفیت تصویر، هواوی P40 پرو پلاس عملکرد حیرت انگیزی داشت. دوربین این محصول از لحاظ محدوده دینامیکی واقعا قدرتمند است و لذا میزان مناسبی از کنتراست را در تصاویر ثبت شده توسط آن شاهد هستیم که باعث شده تقریبا در تمامی شرایط نوری، از طبیعی بودن آن ها کم نگردد.

نمایش رنگ ها اما فاکتور مهم دیگر است. هواوی در دوربین گوشی خود از چینش پیکسلی RYYB یا همان قرمز، زرد، زرد، آبی استفاده کرد تا بدین ترتیب میزان جذب نور توسط لنز بیشتر گردد. اما این مسئله باعث افتادن سایه زرد روی سوژه هایی شد که سبز رنگ هستند. البته این میزان آنقدر زیاد نیست که کاربران عادی به راحتی متوجه آن شوند و به طور کلی عملکرد دوربین P40 پرو پلاس تحسین برانگیز بود.

درست مانند گلکسی اس 20 اولترا، P40 پرو پلاس می تواند با یاری هوش مصنوعی به عظیم نمایی 100 برابری دست پیدا کند. اگرچه در بسیاری از مواقع همان عظیم نمایی اپتیکال 10 برابری است که بکار می آید چون در عظیم نمایی 100 برابری بسیاری از جزئیات از بین می فرایند اما به هر حال دانستن این موضوع که محصولی با چنین قابلیت های شگفت انگیزی در اختیار دارید حس بسیار خوبی دارد.

در تصویر بالا، نمونه تصویر ثبت شده توسط گلکسی اس 20 اولترا با عظیم نمایی 100 برابری با نمونه ثبت شده توسط P40 پرو پلاس مقایسه شده که به وضوح می توان متوجه کیفیت و جزئیات بیشتر تصویر متعلق به نماینده چینی شد. همچنین در عظیم نمایی اپتیکال هم به نظر می رسد هواوی توانسته با P40 پرو پلاس، نماینده های دیگر شرکت ها را پشت سر بگذارد.

دوربین سلفی 32 مگاپیکسلی این گوشی هم در نمایش رنگ ها و میزان کنتراست فوق العاده عمل می نماید. نکته بسیار جالب در رابطه با دوربین سلفی این گوشی، قابلیت فوکوس اتوماتیک آن است که در دیگر گوشی های پرچم دار در این آنالیز شاهد آن نیستیم. بسیاری از دوربین های سلفی از فوکوس ثابت بهره می برند اما سیستم فوکوس اتوماتیک در P40 پرو، به آن اجازه می دهد دریچه بازتر و در نتیجه جذب نور بیشتری داشته باشد.

البته درباره محصولات هواوی یک مسئله ای وجود دارد که احتمالا بارها آن را شنیده اید. شاید گوشی های این شرکت از نظر ظاهری و سخت افزاری فوق العاده باشند اما عدم پشتیبانی آن ها از سرویس های گوگل شاید از ارزش خرید آن ها بکاهد. البته هواوی اقدامات زیادی را برای رفع این مشکل انجام داده اما سرویس های گوگل پایه و اساس سیستم عامل اندروید هستند و نمی توان به همین راحتی از چنین محدودیتی گذشت.

 • بهترین پرچمداران اندرویدی 2020 از لحاظ نمایشگر

رده دوم: اوپو فایند X2 پرو

دومین گوشی برتر امسال از لحاظ دوربین، باز هم یک محصول چینی است و این بار از اوپو. اگرچه P40 پرو پلاس در رده اول نهاده شد اما فایند X2 پرو به خوبی توانست با آن مقابله کند و با اختلاف ناچیزی در رده دوم نهاده شد. به لطف بهره مندی از سنسور جدید سونی (Sony IMX 689) با اندازه 1/1.43 اینچ و قابلیت عظیم نمایی اپتیکال 5 برابری، فایند X2 پرو تقریبا در هر شرایطی می تواند فوق العاده عمل کند.

مشخصات دوربین اوپو فایند X2 پرو به توضیح زیر است.

 • دوربین اصلی 48 مگاپیکسلی با گگرددگی دیافراگم f/1.7 و اندازه لنز 25 میلی متر
 • دوربین فوق عریض 48 مگاپیکسلی با گگرددگی دیافراگم f/2.2 و اندازه لنز 17 میلی متر
 • دوربین تله فوتو 13 مگاپیکسلی با گگرددگی دیافراگم f/3.0 و اندازه لنز 129 میلی متر (عظیم نمایی 5 برابری اپتیکال)
 • قابلیت فیلم برداری در وضوح 4K و FHD با سرعت 30 و 60 فریم بر ثانیه
 • دوربین سلفی 32 مگاپیکسلی با گگرددگی دیافراگم f/2.4. قابلیت فیلم برداری در وضوح FHD با سرعت 30 فریم بر ثانیه

اوپو فایند X2 پرو از لحاظ تعادل سفیدی و محدوده دینامیکی عملکرد فوق العاده ای از خود به نمایش گذاشت. البته شاید حس کنید تصاویر کمی بی روح هستند اما می بینیم که جزئیات به خوبی در آن ها ثبت شده اند که مسئله مهم همین است. چون به هر حال کاربر می تواند تصاویر را بعدا با نرم افزارهای مختلف ویرایش کند.

همانطور که مشاهده می کنید، شاید اوپو فایند X2 پرو از عظیم نمایی اپتیکال 10 برابری بهره نبرد اما از لحاظ کیفیت واقعا چیزی کم ندارد. وضوح و شفافیت عکس و همچنین نمایش رنگ ها آنقدر خوب است که هر کاربر می تواند به سادگی متوجه آن گردد. همچنین این محصول از عظیم نمایی 60 برابری دیجیتال نیز بهره می برد که شاید به اندازه 100 برابری هواوی نباشد اما باز هم مناسب است و می تواند احتیاج کاربران را رفع کند.

حتی در شرایطی که نور به اندازه کافی در محیط وجود ندارد، اوپو فایند X2 پرو می تواند جزئیات زیادی را به تصویر بکشد. این در حالی است که از نظر نمایش رنگ ها نیز عملکرد بسیار خوبی از خود نشان می دهد. این مسئله در نتیجه اندازه عظیم سنسور این محصول بدست آمده که به ثبت تصاویر طبیعی بوکه نیز یاری شایانی می نماید.

همانطور که می بینید، این تصویر بدون فعال شدن حالت پرتره و توسط دوربین اصلی ثبت شده که می توانید تاثیر عظیمی سنسور اصلی را در بوکه کردن پس زمینه مشاهده کنید.

دوربین سلفی 32 مگاپیکسلی فایند X2 پرو هم توانایی بالایی در ثبت تصاویر دارد. نمایش رنگ ها و جزئیات در نمونه ثبت شده توسط دوربین سلفی این محصول عالی است و محدوده دینامیکی خوبی هم دارد. نکته جالب اما این جاست که علی رغم ثبت دقیق سوژه مورد نظر، جزئیات موجود در پس زمینه هم به خوبی به نمایش در آمده اند.

به صورت کلی، اوپو فایند X2 پرو با اختلاف بسیار کمی به نسبت هواوی P40 پرو پلاس در رتبه دوم نهاده شد و به خاطر یک سری موارد جزئی بوده که نماینده هواوی توانست در صدر قرار گیرد. اما در طرف مقابل، اوپو از مشکل مهم هواوی، یعنی عدم بهره مندی از سرویس های گوگل برخوردار نیست. بنابراین شاید بتوان آن را به طور کلی گزینه بهتری از P40 پرو پلاس دانست.

 • بهترین پرچم دارهای اندرویدی 2020 با بیشترین طول عمر باتری

رده سوم و چهارم: هواوی P40 پرو و وان پلاس 8 پرو

بعد از P40 پرو پلاس و اوپو فایند X2 پرو، دو گوشی هواوی P40 پرو و وان پلاس 8 پرو با اختلاف بسیار ناچیز قرار می گیرند که توانایی بالایی در عکاسی دارند. هواوی P40 پرو تقریبا از مجموعه عکاسی مشابهی به نسبت برادر عظیم تر خود بهره می برد. بنابراین از لحاظ کیفیت تصویر باید آن را هم سطح با مدل پرو پلاس دانست. قرار گیری آن در چنین رتبه ای هم صرفا به خاطر توانایی پایین تر آن در عظیم نمایی اپتیکال بود که 5 برابری است.

وان پلاس 8 پرو اما دقیقا از همان سنسوری استفاده می نماید که در اوپو فایند X2 پرو شاهد آن بودیم؛ یعنی Sony IMX 689 که توانایی بالایی در ثبت تصاویر دارد. اگرچه این محصول از لحاظ ثبت تصاویر یکی از بهترین های موجود در بازار است و در مقایسه با آیفون 11 پرو مکس هم پا به پای نماینده قدرتمند اپل پیش رفت، اما به خاطر توانایی پایینش در عظیم نمایی اپتیکال (3برابری) در چنین جایگاهی قرار می گیرد.

آنالیز بهترین پرچم دارهای اندرویدی 2020 از لحاظ دوربین با انتخاب هواوی P40 پرو پلاس به عنوان محصول برتر به خاتمه رسید. در رتبه دوم تا چهارم هم به ترتیب اوپو فایند X2 پرو، هواوی P40 پرو و وان پلاس 8 پرو نهاده شدند. اما نظر شما عزیزان در این رابطه چیست؟ آیا فکر می کنید این محصولات، از تمامی گوشی های اندرویدی که در نیمه اول امسال راهی بازار شدند، عملکرد بهتری از لحاظ عکاسی دارند؟

منبع: AndroidAuthority

منبع: دیجیکالا مگ

به "بهترین پرچم دارهای اندرویدی 2020 از لحاظ کیفیت دوربین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهترین پرچم دارهای اندرویدی 2020 از لحاظ کیفیت دوربین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید