تنبلی تخمدان، علایم و راه های مقابله

به گزارش خرید متعادل، روزنامه جام جم - پونه شیرازی: مطالعه ای که سال گذشته در پنج استان کشور انجام شد، نشان داد ایران جزو کشور هایی است که دارای بیشترین آمار مبتلایان به سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) یا تنبلی تخمدان است، طوری که آمار زنان 15 تا 45 ساله مبتلا به این بیماری در کشور حدود 15 درصد است. جالب آن که عمده ترین نشانه این بیماری که با اختلال عملکرد جنسی و مسائل ناباروری در خانم ها نیز همراه است، اختلال پرمویی ایدیوپاتیک (پرمویی با علت نامعلوم) است.

تنبلی تخمدان، علایم و راه های مقابله

در واقع تنبلی تخمدان خود را با رویش مو های زائد مردانه در دختران و زنان نشان می دهد؛ بدون آن که اختلال عملکردی در غده فوق کلیوی یا تخمدان آنان وجود داشته باشد. به بیان دیگر، سندرم تخمدان پلی کیستیک یکی از بیماری های با شیوع بالا در زنان ایرانی است که علائم آن از دوران نوجوانی بروز می نماید. در ارتباط با این موضوع پای صحبت دکتر صدیقه حسینی، متخصص زنان و زایمان، فلوشیپ ناباروری و IVF و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نشسته ایم.

تنبلی تخمدان اصطلاحی است که به صورت عامیانه استفاده می گردد، ولی معنای علمی آن سندرم تخمدان پلی کیستیک است که در آن مجموعه علائمی باعث این شرایط می گردد. عدم تخمک گذاری به دلیل سندرم تخمدان پلی کیستیک یکی از بیماری های با شیوع بالا در زنان ایرانی است که علائم آن از دوران نوجوانی می تواند بروز کند و در صورتی که مورد توجه و پیگیری قرار نگیرد، می تواند باعث ناباروری در سنین فراوری مثل گردد.

ارثیه ای به نام تنبلی تخمدان

به گفته دکتر حسینی، در ایجاد سندرم تخمدان پلی کیستیک، بی نظمی در ترشح یک سری از هورمون های موثر برعملکرد تخمدان و همچنین تا اندازه ای زمینه خانوادگی نقش دارد.

قاعدگی های نامنظم را جدی بگیرید

دکتر حسینی درباره علائم و نشانه های سندرم تخمدان پلی کیستیک در دختران جوان می گوید: بیشتر مبتلایان به این سندرم از چرخه های قاعدگی نامنظم به صورت فواصل بیش از 35 روز شکایت دارند. علاوه بر این علائم افزایش هورمون اندروژن در بدن با بروز آکنه، پرمویی و ریزش موی مردانه در مبتلایان به این سندرم بروز می نماید.

این متخصص تاکید می نماید: شواهد سونوگرافی نیز در مبتلایان وجود تخمدان پلی کیستیک را تایید می نماید، با این حال در صورت وجود دو علامت از علائم مذکور، این سندرم تشخیص داده می گردد. برخی اوقات این نشانه ها و علائم در بیمار مورد توجه قرار نمی گیرد و فرد مبتلا به این سندرم دچار افزایش وزن شده و چرخه معیوبی در او ایجاد می گردد که منتهی به دوره های نامنظم قاعدگی شده و این فرایند ادامه می یابد.

دیابت، سوار بر تنبلی تخمدان!

یکی از اختلالاتی که در این بیماری ایجاد می گردد مقاومت به انسولین است که این مشکل علاوه بر ایجاد دیابت، خود فرایند علائم سندرم را تشدید می نماید، از طرفی چاقی در این افراد هم می تواند علت و هم معلول آن باشد که جزو فاکتور های خطر افزایش فشار خون هم تلقی می گردد.

دور سیگار و قلیان را خط بکشید

مصرف سیگار و قلیان نیز در افزایش علائم بیماری تاثیرگذار است. مطالعات نشان داده استفاده از سیگار و قلیان در دختران به مرور زمان اثرات توکسیک روی تخمدان داشته و باعث نارسایی های زودرس تخمدان در دختران نوجوان می گردد و اثرات منفی به همراه دارد.

ضرورت کاهش وزن

اولین درمان مبتلایان به تنبلی تخمدان، کاهش وزن در حدود 5 تا 10 درصد است که با این کاهش وزن طیفی از علائم و مسائل این افراد کنترل می گردد.

دکتر حسینی با بیان این مطالب عنوان می نماید: در صورت اختلال قند خون و چاقی همزمان، این کاهش وزن بر فرایند کنترل قند این افراد نیز اثر مثبت دارد. از سوی دیگر، استفاده از یک سری مکمل و دارو هایی که تجویز متخصص باشد در کنار رژیم غذایی در بهبود علائم موثر است.

از طرفی در صورت کمبود ویتامین D استفاده از مکمل های آن و استفاده از میوه و سبزیجات به شدت توصیه می گردد. ناگفته نماند که بهتر است مبتلایان سه بار در هفته و به مدت نیم ساعت ورزش هوازی داشته باشند.

اهمیت تغذیه سالم در مبتلایان به تنبلی تخمدان

استادیار گروه زنان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اصلاح سبک زندگی را از روش های درمان این بیماری دانسته و اضافه می نماید: متاسفانه مصرف رژیم غذایی پرچرب و استفاده از فست فود ها توسط دختران نوجوان می تواند فرایند چاقی را در مبتلایان به این سندرم افزایش داده و باعث تشدید سندرم پلی کیستیک گردد؛ لذا به بیماران توصیه می گردد رژیم غذایی خود را اصلاح نموده و غذا های سالم مصرف نمایند. با توجه به چاقی و زمینه دیابت، رژیم غذایی کم کربوهیدرات و کم چربی به مبتلایان توصیه می گردد.

منبع: برترین ها

به "تنبلی تخمدان، علایم و راه های مقابله" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تنبلی تخمدان، علایم و راه های مقابله"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید