تولید گرد و غبار کهکشانی با مایکروویو!

به گزارش خرید متعادل به نقل از دیلی میل، گروهی از محققان انگلیسی نشان داده اند می توان با کمک یک دستگاه مایکروویو معمولی گرد و غبار کهکشانی را تولید کرد.

تولید گرد و غبار کهکشانی با مایکروویو!

هر چند نمونه هایی از گرد و غبار کهکشانی به شکل ذرات بین سیاره، شهاب سنگ و ستاره دنباله دار روی زمین ظاهر شده، اما این موارد نمونه های نادری هستند. بنابراین ویژگی های مواد کهکشانی باید به وسیله رصد ستارگان یا آزمایش گرد و غبار شبیه سازی شده در آزمایشگاه بررسی شود.

به همین دلیل گروهی از محققان انگلیسی فعال در Diamond Light Source(آزمایشگاه ملی شتاب دهنده سینکروتون ذرات در انگلیس) آزمایشی انجام دادند. استفن تامسون در این باره می گوید: تولید نمونه های گرد و غبار مصنوعی به درک ما از تاریخچه منظومه شمسی کمک می کند.

تامسون و همکارانش مشغول ایجاد روشی برای تولید مواد جامد از ذراتی کوچک به نام sol-gel بودند.

sol-gel ماده ای شبیه کرم دست است و به همین دلیل برای تولید ماده جامد، خشک می شود. البته خشک کردن این ماده با هوا بسیار وقت گیر است و احتمالا 24 ساعت طول بکشد.

یکی دیگر از مسائل در راه تولید نمونه گرد و غبار کهکشانی روی زمین دربرگیری آهن است. آهن روی زمین به حالت رسوب جمع می شود اما در فضا دیده نمی شود.

در ماده sol-gel نیز می توان آهن را افزود اما برای خشک شدن چنین موادی شرایط خاصی ملزوم است. پیش ازاین یک فرایند مخصوص برای خشک کردن این ماده در خلا ابداع شده بود که چند روز طول می کشید.

به همین دلیل دانشمندان برای بررسی تسریع خشک کردن ماده sol-gel در هر دو حالت از یک مایکروویو خانگی 900 واتی استفاده کردند.

آنها با استفاده از مایکروویو sol-gel ساخته شده با آهن و بدون آهن را خشک کردند.

در تحقیق پژوهشگران وی ساخت سیلیکات آهن- منیزیم تمرکز کردند که معادل ذرات گرد و غبار تشکیل شده در اتمسفر و دور ستارگان بزرگ سرخ رنگ است.

به گفته محققان استفاده از مایکرویو در این فرایند یک جایگزین ارزان و ایده آل است. در این روش تولید نمونه گرد و غبار کهکشانی از ماده sol-gel در آزمایشگاه فقط 10 دقیقه طول می کشد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "تولید گرد و غبار کهکشانی با مایکروویو!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تولید گرد و غبار کهکشانی با مایکروویو!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید