رمزی که اگر بدانید به سرعت لاغر می شوید!

به گزارش خرید متعادل، تغذیه بیشترین تأثیر را روی وزن دارد، اما بخش مهمی از سلامت با ورزش تامین می گردد.

رمزی که اگر بدانید به سرعت لاغر می شوید!

به گزارش، ورزش به شیوه های گوناگون بر بیولوژی بدنتان اثر می گذارد که واقعاً نمی توان فواید ورزش کردن را با چیز دیگری جایگزین کرد.

تحقیقات جدید نشان می دهد هنگام ورزش، هورمون چربی سوزی ترشح می گردد که نقش بسیار مهمی در کاهش وزن و سلامت دارد.

هورمونی که به بدن یاری می نماید تا چربی های اضافی را بسوزاند ایریسین نام دارد، ایریسین، با تقویت فعالیت ژن ها و یک پروتئین در تبدیل سلول های چربی سفید به سلول های چربی قهوه ای، نقش با ارزشی ایفا می نماید.

ایریسین نوعی ماده (مایوکین) شیمیایی پیغام رسان و فوق العاده ضدالتهابی است. تحقیقات نشان می دهد، مایوکین ها می تواند نقش مهمی در مبارزه با سندروم متابولیک (چهار بیماری که باعث چاقی می شوند یا چاقی باعث ایجاد این بیماری ها می گردد) و سرطان ایفا نمایند.

آزمایش ها نشان داده اند، ایریسین می تواند 20 تا 60 درصد از تشکیل سلول های چربی جلوگیری کند. البته بدن به طور طبیعی، مقدار بسیار کمی ایریسین فراوری می نماید و ورزش، رمز افزایش فراوری این هورمون است.

جالب است بدانید ایریسین به عنوان علامتی برای سندروم تخمدان پلی کیستیک است. (هر گونه مشکل هورمونی که در تخمک گذاری طبیعی اختلال ایجاد کند، منجر به مسئله ای می گردد که به آن تخمدان پلی کیستیک می گویند.) پزشکان از این موضوع استفاده می نمایند تا این بیماری را زودتر و راحت تر تشخیص دهند و در نتیجه زودتر درمان را آغاز نمایند. سندروم تخمدان پلی کیستیک، شایع ترین اختلال غدد درون ریز و بیماری های متابولیک زنان در سن باروری است.

همان طور که گفته شد ایریسین نقش مهمی در کاهش وزن دارد که بخش اصلی این مزیت، به دلیل توانایی ایریسین برای تبدیل سلول های چربی سفید به سلول های چربی قهوه ای است.

محققان بر اساس الگو های جانوری، تخمین می زنند که فقط 50 گرم چربی قهوه ای می تواند حدود 20 درصد از کالری دریافتی روزانه تان را بسوزاند، پژوهش ها نشان داده است که گروه خاصی از افراد (افراد لاغر اندام نسبت به افراد چاق، افراد جوان تر نسبت به افراد سنین بالاتر، افرادی که میزان قند خون شان طبیعی است، نسبت به آن هایی که قند خون شان بالاست) نسبت به بقیه، چربی قهوه ای بیشتری دارند و ارتباط مستقیمی بین فعالیت چربی قهوه ای و میزان سوخت و ساز بدن وجود دارد.

انسان، در بزرگ سالی، بیشتر این چربی (قهوه ای) خوب را از دست می دهد.

چربی قهوه ای، به طور خاص در ناحیه گردن، اطراف سلول های خونی است (که به گرم نگه داشتن خون یاری می نماید).

شما می توانید ذخیره چربی قهوه ای تان را افزایش دهید. چربی قهوه ای به غیر از ورزش به واسطه سرما درمانی (cryotherapy) یعنی در معرض دمای پایین بودن، مانند وان یخ یا دوش آب سرد، فراوری می گردد.

همان طور که گفته شد مایوکین می تواند با چاقی مبارزه کند. ورزش، همراه با تغذیه سالم، یکی از مؤثرترین راه های افزایش مایوکین است.

تمرین های قدرتی با شدت بالا که به عنوان SuperSlow weight lifting نیز شهرت دارند، یکی از بهترین شیوه های افزایش مایوکین ها هستند.

تمرین های متناوب با شدت بالا هم می تواند مفید باشد، اما تمرین قدرتی SuperSlow، برای افزایش مایوکین ها، مؤثرترند. هر دو نوع تمرین باعت افزایش هورمون رشد در انسان می گردد که هورمون قوی دیگری در معین سلامت و جوانی است.

برای همه واضح است برای کاهش وزن و سلامتی، ورزش بهترین استراتژی است. یادتان باشد نمی توانید بدون تغذیه درست و فقط با ورزش به هدف تان برسید.

کلید طلایی، حذف چربی های بد از تغذیه تان آغاز می گردد. زمان خوردن هم عامل مهم دیگری است. این نکته را از قلم نیاندازید استفاده از چربی های سالم در رژیم غذایی، موجب تقویت متابولیسم می گردد و به بدن تان اجازه می دهد به چربی به عنوان سوخت، دسترسی پیدا کند.

منبع:خبرگزاری دانشجو

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "رمزی که اگر بدانید به سرعت لاغر می شوید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رمزی که اگر بدانید به سرعت لاغر می شوید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید