سیاست دولت، شفافیت و آزادی اطلاعات است

به گزارش خرید متعادل، روابط عمومی ریاست جمهوری در پی درج خبری با عنوان فشار دولت به صداوسیما برای جلوگیری از پخش مذاکرات هیات دولت، سیاست دولت را بسط شفافیت و آزادی اطلاعات مطرح نمود.

سیاست دولت، شفافیت و آزادی اطلاعات است

به گزارش ، روابط عمومی ریاست جمهوری در پی درج خبری با عنوان فشار دولت به صداوسیما برای جلوگیری از پخش مذاکرات هیات دولت در خبرگزاری فارس با اشاره به اینکه صداوسیما اجازه پخش مذاکرات ستاد ملی کرونا را نداشت، سیاست دولت را بسط شفافیت و آزادی اطلاعات بیان نمود و در این مورد توضیحاتی ارایه داد.

در جوابیه روابط عمومی ریاست جمهوری آمده است: پوشش رسانه ای جلسات رسمی و غیر علنی کشور - همچون جلسات ستاد ملی مبارزه با کرونا یا نشست شورای عالی امنیت ملی و مواردی از این قبیل- تابع ضوابط و روال های روشنی است و انتشار محتوا و مباحث این جلسات از قواعد خاصی پیروی می کند و رسانه های رسمی کشور به ویژه رسانه ملی به این ضوابط اشراف دقیقی دارند.

در ادامه این جوابیه بیان شده است: موضوع مورد بحث در نامه مزبور مربوط به انتشار مباحث جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا و تخلف آشکار در انتشار محتوای این جلسه بر خلاف ضوابط انعکاس محتوای این نوع از جلسات است.

در این نامه از ریاست محترم سازمان صداوسیما درخواست شده تا نسبت به تخلف مسئولان بخش خبری که برای دومین بار محتوای جلسه را بدون هماهنگی پخش کرده اند رسیدگی شود و معلوم نیست از کجای این نامه خبرگزاری فارس استنتاج کرده که دولت صداوسیما را برای سانسور حداکثری جلسات دولت تحت فشار قرار داده است.

در بخشی از این جوابیه آمده است: عدم پخش تصاویری که به عنوان تست صدا و تصویر ضبط شده، به معنای سانسور یا ایجاد محدودیت نیست؛ بلکه اصرار بر ادامه تخلف و درز دادن مکاتبات اداری، اقداماتی زشت و قابل پیگیری است.

این جوابیه می افزاید: یک مقایسه سرانگشتی از میزان حضور دوربین های صداوسیما در جلسات رسمی رئیس جمهور با ادوار گذشته، به هر ناظر منصفی نشان خواهد داد که این دولت اتفاقا رکورددار شفافیت و گسترش پوشش رسانه ای جلسات در بالاترین سطح حکمرانی و سیاست گذاری بوده است. چنانکه در مواردی، نه تنها محدودیتی از جانب دفتر رئیس جمهور وجود نداشته بلکه علی رغم فراهم شدن زیرساخت ها، صداوسیما از پخش تصاویر استنکاف کرده است.

در ادامه این جوابیه بیان شده است: دفتر رئیس جمهور در عین حال که همواره با تأسی از سیاست های مبنایی دولت تدبیر و امید در راستای بسط شفافیت و دسترسی آزاد به اطلاعات گام برداشته، اما در زمینه پوشش رسانه ای جلسات غیر علنی بر اساس ضوابط و روال های حرفه ای تصمیم می گیرد و با قیل وقال و اردوکشی رسانه ای، از اجرای این ضوابط عدول نخواهد کرد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "سیاست دولت، شفافیت و آزادی اطلاعات است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیاست دولت، شفافیت و آزادی اطلاعات است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید