علت درد سینه در مردان چیست؟

به گزارش خرید متعادل، سیناپرس/ مردی 33 ساله هستم که اخیرا دردی شدید در ناحیه پستانم احساس می کنم. آیا درد در ناحیه پستان برای مردان خطرناک است؟ مهمترین علت ایجاد درد در این ناحیه کدامند؟

علت درد سینه در مردان چیست؟

بیشتر موارد درد پستان در مردان ناشی از مسائل مربوط به بافت پستان است. این مسائل عموما قابل درمانند و بعضی از آنها خود به خود رفع می شوند.

ژنیکوماستیا (ژنیکوماستی)، کیست، کشیدگی عضله، نکروز چربی پستان، نوک پستان دونده، فیبروادنوما (فیبروادنوم) و سرطان پرستان از جمله اختلالات شایع است که باعث بروز درد پستان در مردان می گردد.

ژنیکوماستی اختلالی است که باعث ایجاد توده و ورم غیر نرمال در پستان مردان در تمامی سنین می گردد. تغییر شکل یا اندازه پستان متفاوت بوده و می تواند باعث ایجاد درد گردد. ژنیکوماستی ممکن است بر اثر عدم تعادل هورمونی بروز کند که در آن هورمون استروژن افزایش و تستوسترون افزایش می یابد. چاقی و پیری دیگر علل محتمل این اختلال به شمار می فرایند.

وجود کیست روی پستان یکی از علل محتمل ایجاد درد است. کیست توده ای زیر پوست و حاوی مایع یا هوا است. کیست ها عموما بی ضررند اما گاهی از اوقات باعث ایجاد درد می شوند.

پکتورالیس ماژور و پکتورالیس مینور نیز دو عضله اصلی تشکیل دهنده قفسه سینه هستند. انجام تمرینات قدرتی قفسه سینه یا اعمال فشار اضافی به روی این عضلات می تواند باعث کشیدگی گردد.

نکروز چربی پستان نیز در جایی بروز می نماید که بافت چربی دچار آسیب می گردد. عمل جراحی به روی پستان یا انجام بیوپسی در بعضی مواقع باعث آسیب دیدگی بافت مزبور می گردد .نکروز چربی پستان می تواند باعث ایجاد غده یا برآمدگی گردد اما این غده سرطان زا نیست.

بعضی از مردان نیز بر اثر دویدن دچار آزردگی یا تحریک پوست می شوند. نوک پستان ممکن است بر اثر سایش به لباس گرم گردد. این گرم شدن ممکن است باعث ناسور شدن نوک پستان گردد.

فیبروادنوما (فیبروادنوم) نیز توده غیر سرطانی دیگری است که امکان شکل گیری آن روی پستان وجود ؛ فیبروادنوماها شایع ترین نوع تومورهای پستان محسوب می شوند اما در مردان نادرند. علت ایجاد فیبروادنوما روشن نیست اما اغلب آنها باعث افزایش ریسک سرطان پستان نمی شوند.

با وجودی که مورد نادری است امکان بروز سرطان پستان در مردان وجود دارد.سرطان پستان باعث رشد تومور روی پستان یا زیر بغل می گردد، که این می تواند سبب درد و زخم در این ناحیه گردد.

بیماری کبد، بیماری قلب یا ریه، سوزش سر دل، داروهایی مانند داروهای ضد افسردگی، صدمات پشت، گردن یا شانه، ریسک فاکتورهای درد پستان در مردان از جمله علل محتملی است که می توانند باعث ایجاد درد پستان در مردان شوند.

استفاده از استروئیدهای آنابولیک، تمرینات بیش از حد یا بسیار شدید برای عضلات قفسه سینه، دویدن در مسافت های طولانی بدون محافظت از نوک پستان و جراحی پستان از دیگر عواملی است که می توانند شانس ایجاد در پستان را افزایش دهند.

بیشتر موارد درد پستان ناشی از سرطان نیست اما در خصوص بعضی افراد کماکان به تست بیشتری احتیاج است. برای مثال، سونوگرافی یا CT اسکن می تواند به تشخیص کیست یاری کند.

درمان درد پستان در مردان به علت ایجاد این درد بستگی دارد. درمان در تمامی موارد ضروری نیست. برای مثال یک دوره استراحت معمولاً برای درمان کشیدگی عضله کافی است. بر مبنای سرطان پستان اکنون نکروز بافت پستان معمولا خود به خود از بین می رود.

بعضی علل درد پستان در مردان احتیاج به درمان دارند. بر مبنای اعلام انجمن آمریکایی سرطان، بیشتر پزشکان خارج کردن فیبروادنوم(توده غیر سرطانی) را توصیه می نمایند. خارج کردن این توده معمولا یک اقدام احتیاطی برای کاهش خطر سرطان پستان است.

درمان سرطان پستان بسیار وابسته به نوع و شدت آن است. در بعضی موارد، پزشک برای خارج کردن تومور از عمل جراحی استفاده می نماید. پزشکان در عین حال می تواند از شیمی درمانی یا اشعه درمانی برای از بین بردن سلول های سرطانزا استفاده نمایند. هورمون درمانی یک درمان محتمل دیگر برای سرطان پستان است. این نوع درمان برای ژنیکوماستیا نیز مفید است.

دکتر سیروس مومن زاده، فوق تخصص درد و طب درد

منبع: همگردی

به "علت درد سینه در مردان چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت درد سینه در مردان چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید