فعالیت 67 تشکل دوستدار میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در اصفهان

به گزارش خرید متعادل، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اصفهان از فعالیت 67 تشکل دوستدار میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در استان اطلاع داد.

فعالیت 67 تشکل دوستدار میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در اصفهان

بهگزارش میراثآریا به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان، فریدون الله کمک بیان کرد: تا خاتمه نیمه اول سال 1393 تنها 13 تشکل فعال در سه حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در پهنه استان فعال بود، لذا در طی شش سال گذشته کوشش شد تا از راه های مختلف و با جلب نظر و مشارکت نخبگان، اندیشمندان و به ویژه جوانان دوستدار حفاظت از هویت این جامعه فعالیت تشکل ها مجدداً رونق گیرد، لذا در حال حاضر و از نیمه دوم سال 1393 تا خاتمه بهار سال 1399 پیروز به تشکیل و یا احیای 67 تشکل در استان شده ایم، این در حالی است که در نیمه اول سال 1399، فعالیت های 21 تشکل از این تعداد، در شبکه سمن های فعال کشور به ثبت رسیده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اصفهان در ادامه با اشاره به فعالیت تشکل ها در حفاظت از آثار و بافت تاریخی استان اظهار کرد: طی شش سال گذشته همگی کوشش کردیم تا فعالیت تشکل ها از موضع گیری های کلی به فعالیت های اساسی و زیر بنایی سوق داده گردد و این فعالیت به یک جریان فرهنگی و کارآمد در بطن جامعه تبدیل گردد.

او گفت: نزدیک به دو دهه بود که تشکل های دوستدار میراث فرهنگی اصفهان در کوشش برای ثبت روز اول آذر به عنوان روز پیدایش این شهر عظیم تاریخی بر اساس مستندات متقن بودند، لذا با همکاری همگان این امر مهم پس از دشواری های بسیار در سال 1397 تحقق یافت و این روز تاریخی نه تنها در تقویم تاریخی کشور به ثبت رسید، بلکه این آئین فرهنگی در فهرست میراث ناملموس کشور نیز به ثبت رسید و پایدار شد.

الله کمک همچنین به کوشش های یک هفته گذشته دوستداران میراث فرهنگی در توقف ساخت یک مجموعه تجاری در حریم مجموعه دنیای میدان امام (ره) (نقش دنیا) اشاره نمود و اضافه نمود: یکی دیگر از نشانه های بلوغ و اندیشه ورزی در تشکل های دوستدار میراث فرهنگی در کنار سایر کوشش های ارزشمند آنان، ایجاد حساسیت حتی در نهادهای قضایی استان در راستای لزوم توجه به میراث غنی ارزشمند اصفهان بود.

او تأکید کرد: کشمکش در راستای چگونگی ساخت این مجموعه تجاری از سال 1392 مطرح و اداره کل استان تمامی کوشش خود را در راستای جلوگیری از ارتفاع گیری این مجموعه در بیش از هفت سال به کار برد. با این وصف مالک این مجموعه پس از مراجعه های مکرر به دستگاه قضائی پیروز به اخذ دستور ساخت تا ارتفاع 9 متر از دیوان عدالت اداری شد، لذا در این حکم صراحتاً مسئولان شهری به ویژه میراث فرهنگی و شهرداری موظف به تمکین از حکم شده و در صورت استنکاف از اجرای حکم مورد تعقیب قضائی قرار می گرفتند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اصفهان گفت: با توجه به عدم امکان پیگیری موضوع توسط این اداره کل به موجب صراحت حکم مذکور، اعضای تشکل های دوستداران میراث فرهنگی استان دست به کار شده و با ایجاد حساسیت در میان مردم و حتی در میان مقامات عالی قضائی استان، دادستان شهر اصفهان با حضور در محل و با توجه به ارائه ادله متقن توسط فعالان میراث فرهنگی در حال حاضر دستور توقف موقت اجرای طرح را تا معین تکلیف نهائی صادر نموده است.

او در ادامه ضمن افتخارآمیز خواندن فعالیت های تشکل های دوستدار میراث فرهنگی استان تأکید کرد: همیشه معتقدیم فعالیت این عزیزان نه تنها موازی فعالیت های ما نبوده، بلکه افتخار آمیز و در عین حال هم راستا است، واقعه اخیر اثبات کرد که با یک برنامه ریزی دقیق می توان با هم پوشانی فعالیت های یکدیگر به حفاظت از میراث تاریخی، ترویج هنر و هنرورزی و توسعه گردشگری در فلات مرکزی ایران همت گمارد.

منبع: میراث آریا

به "فعالیت 67 تشکل دوستدار میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در اصفهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فعالیت 67 تشکل دوستدار میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در اصفهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید