قالیباف: می توانیم طی 6 سال آلودگی هوای شهر را به حداقل برسانیم ، نیازمند ارتباط چهره به چهره با مردم هستیم

به گزارش خرید متعادل، رئیس مجلس گفت: اینکه برخی منشأ آلودگی ها را پالایشگاه ها و کارخانه سیمان عنوان می کنند صحبتی غیرکارشناسی است. بنده معتقدم با برنامه ریزی تعیین و مدون می توانیم طی 6 سال آلودگی هوای شهر را به حداقل ممکن برسانیم.

قالیباف: می توانیم طی 6 سال آلودگی هوای شهر را به حداقل برسانیم ، نیازمند ارتباط چهره به چهره با مردم هستیم

به گزارش گروه سیاسی خرید متعادل، نشست مجمع کنندگان استان تهران امروز (دوشنبه 9 تیرماه) با حضور محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی برگزار گشت.

رئیس مجلس شورای اسلامی در این نشست ضمن تبریک ایام میلاد هشتمین اختر آسمان امامت و ولایت گفت: جلسات مجمع کنندگان استان تهران باید زمانبندی معین و ثابتی داشته باشد تا از وظیفه اصلی خودمان که کنندگی مردم شهر است، باز نمانیم؛ بنده هم خودم را موظف می دانم به صورت مداوم در این جلسات شرکت کنم.

وی با تاکید بر اینکه امروز بیش از هر چیز نیازمند ارتباط چهره به چهره و مستقیم با مردم هستیم، گفت: ملاقات های مردمی بیش از آنکه برای مردم موثر باشد، برای ما اثرگذار است و باعث می شود از فضای مردمی دور نشده و مسائل آنان را فراموش نکنیم.

قالیباف با بیان اینکه کنندگان استان تهران باید براساس مناطق تهران تقسیم و به مسائل مردم رسیدگی کنند، گفت: بهتر است مسجدی را برای حضور کنندگان در ساعت معین از هفته معین کرده و به مردم نیز اطلاع رسانی شود تا برای بیان مسائل و مطالباتشان به کنندگان حاضر مراجعه کنند.

*سه اولویت رفع آسیب های اجتماعی در تهران

رئیس قوه مقننه کشورمان درخصوص مسائل کلان استان تهران به معضلات آب، هوا، خاک و آلودگی صوتی اشاره و شرح داد: تمامی مسائل شهر تهران به این موضوعات اساسی مرتبط می شود. به عنوان مثال آلودگی هوا تا حد زیادی به وسایل حمل و نقلی و خودرو ها مربوط بوده و کنترل آلودگی ها در گرو توسعه حمل و نقل عمومی است.

وی با بیان اینکه براساس مطالعات انجام شده حدود 81 درصد آلودگی هوای تهران مربوط به وسایل نقلیه و خودروهاست، تاکید کرد: اینکه برخی منشأ آلودگی ها را پالایشگاه ها و کارخانه سیمان عنوان می کنند صحبتی غیرکارشناسی است. بنده معتقدم با برنامه ریزی معین و مدون می توانیم طی 6 سال آلودگی هوای شهر را به حداقل ممکن برسانیم. برقراری ارتباط ریلی بین شهر تهران با مناطق اطراف ضمن کاهش آلودگی هوا، توجیه اقتصادی بسیار خوبی دارد و در حال حاضر سرمایه گذارانی برای سرمایه گذاری در این بخش اعلام آمادگی کرده اند و میتوانیم در اوین گام از این ظرفیت استفقاده کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی آلودگی صوتی شهر تهران را از جمله معضلات مهم پایتخت دانست و اضافه کرد: آلودگی های صوتی شهر همانند فَنی هستند که شبانه روز و بی وقفه در گوش شهروندان روشن است و باید برای کاهش آن برنامه ای داشته باشیم.

وی با اشاره به آسیب های اجتماعی شهر تهران اضافه کرد: مواد مخدر، طلاق و زنان سرپرست خانوار سه اولویتی است که باید برای کاهش آسیب های اجتماعی به آن ها پرداخته شود.

قالیباف به وجود 3 هزار هکتار بافت فرسوده در شهر تهران اشاره کرد و اضافه کرد: بافت های فرسوده تنها به مناطق جنوبی تهران مربوط نمی شود. بلکه بسیاری از مناطق شاقتصادی شهر همچون فرحزاد با این مشکل روبرو هستند. طی مصوبه مجلس مقرر شد هر سال 10 درصد از بافت های فرسوده کشور اصلاح شوند تا در نهایت طی 10 سال تمامی بافت های فرسوده کشور احیا شود، اما در طول 7 سال تنها 13 درصد از این بافت ها در کل کشور احیا شد در حالی که 41 درصد بافت های فرسوده تهران بدون هیچ کمکی از اعتبارات ملی در این بازه زمانی اصلاح و احیا شد.

رئیس قوه مقننه کشورمان، سنددار نبودن زمین های شهر تهران را از مسائل دیگر پایتخت دانست و شرح داد: افراد بسیار زیادی در مناطق 4 و 19 تهران زمین ها را به صورت قولنامه ای خریداری کرده و بیش از 20 سال است که در آنجا سکونت دارند. با توجه به اینکه به دلیل قولنامه ای بودن و نداشتن سند رسمی، پروانه ساخت هم به آن ها داده نمی شود، به ناچار به صورت شبانه، مخفیانه و خلاف قانون اقدام با ساخت و ساز می کنند.

وی ادامه داد: برای حل مسائل سنددار نبودن زمین ها لایحه ای را به شورای شهر تهران ارائه کردیم و مصوب شد افرادی که بیش از 30 سال زمین را تحت تصرف بدون معارض داشته باشند، به صورت رسمی متعهد شوند در صورت وجود مالک، رضایت آن را جلب کند و سپس پروانه ساخت دریافت کنند. معتقدم این موضوع باید به صورت طرح در مجلس هم بررسی و در صحن مجلس به قانون تبدیل شود تا تمامی مسائل زمین های بی سند در کشور حل شود.

قالیباف اضافه کرد: اگر در 4 موضوع مدرسه، محله، مسجد و منزل متمرکز شویم، بسیاری از مسائل مربوط به شهر تهران حل خواهد شد، از این رو پیشنهاد می کنم برای بررسی مسائل استان تهران، مجمع کنندگان هر 15 روز یکبار پس از نماز مغرب و عشا جلسه ای داشته باشد.

*طراحی سامانه ای برای ارتباط با مردم

علی خضریان سخنگوی مجمع کنندگان در تشریح این نشست گفت: در ابتدا کنندگان گزارشی را درخصوص بازدید روز گذشته از مناطق شهر ری، فشافویه و حسن آباد ارائه کردند و مقرر شد در رابطه با رفع مسائل رویت شده، بحث و بررسی هایی صورت گیرد.

کننده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تصمیمات مجمع کنندگان درخصوص برنامه های کاری و ماموریت های کنندگان گفت: برای شناخت بیشتر کنندگان با موضوعات کلان، پنهان و آشکار شهر تهران، مقرر شد جلسه ای با حضور قالیباف جهت بررسی آسیب های اجتماعی، محیط زیستی و عمرانی برگزار شود.

وی ادامه داد: طراحی سامانه ای برای ارتباط مردمی مجمع کنندگان از موضوعات دیگری بود که در این جلسه مصوب شد و پس از حل مسائل زیربنایی به سرعت آغاز به کار خواهد کرد تا کاری ماندگار برای مجمع کنندگان استان در دوره های دیگر مجلس هم باشد، ضمن اینکه می تواند الگویی برای تمامی استان های کشور باشد تا مردم به راحتی مسائل و مسائلشان را با کنندگان در میان بگذارند.

سخنگوی مجمع کنندگان استان تهران بیان نمود: کنندگان در این نشست تاکید کردند که وجود سامانه ارتباط مردمی نباید مانع حضور کنندگان در محلات و مناطق مختلف شهر باشد، از این رو مقرر شد کنندگان با یک برنامه معین در مساجد هر منطقه با رویکرد مسجد محوری در جهت ارتباط با مردم و شنیدن مسائل آن ها حضور یابند.

وی در خاتمه گفت: در این نشست مقرر شد، کنندگان مجمع استان تهران جز بازدید و برنامه های خارج از مجلس، جلسات رسمی به صورت ماهانه (هر 15 روز یکبار) بعد از نماز مغرب و عشا در روز های دوشنبه برگزار کنند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "قالیباف: می توانیم طی 6 سال آلودگی هوای شهر را به حداقل برسانیم ، نیازمند ارتباط چهره به چهره با مردم هستیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قالیباف: می توانیم طی 6 سال آلودگی هوای شهر را به حداقل برسانیم ، نیازمند ارتباط چهره به چهره با مردم هستیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید