مقام سابق آمریکا: از هوک خواستند استعفا کند تا مقصر شکست استراتژی علیه ایران شود

به گزارش خرید متعادل، مقام ارشد سابق در دولت آمریکا به روزنامه واشنگتن پست گفت از رئیس گروه اقدام ایران خواسته شده استعفا کند تا مقصر شکست استراتژی علیه ایران شناخته شود.

مقام سابق آمریکا: از هوک خواستند استعفا کند تا مقصر شکست استراتژی علیه ایران شود

به گزارش گروه بین الملل خرید متعادل، شامگاه پنجشنبه بود که برایان هوک نماینده ویژه رئیس جمهور آمریکا در امور ایران و رئیس گروه اقدام ایران در وزارت خارجه این کشور، از استعفای خود از این سمت خبر داد.

روزنامه واشنگتن پست اما بامداد جمعه به نقل از یک مقام ارشد سابق در دولت آمریکا نوشت از هوک خواسته شد که استعفا دهد تا مسئولیت شکست استراتژی واشنگتن علیه ایران، بر دوش وی بیافتد.

این مقام ارشد پیشین که خواست نامش فاش نشود به این روزنامه گفت: ایران محدودیت های غنی سازی، انباشت [اورانیوم] و توسعه سامانه های تأمین را شکسته است. طبق تمام داده های تجربی، [شرایط] کنونی از زمان [حضور آمریکا در برجام] بدتر است و آنها به طرز چشمگیری اقدامات بد خود را افزایش دادند.

وی سپس نتیجه گیری کرد: اگر به زعم شما این استراتژی پیروز بود، نمی دانم چرا باید نماینده خود را اخراج کنید.

واشنگتن پست همچنین به نقل از این مقام مطلع نوشت: چه کاری جز وارد کردن صدمه جدی به اقتصاد ایران انجام داده ایم؟ اگر استراتژی آن بود، خب انجام شد. اگر استراتژی، جلوگیری از دستیابی آنها به تسلیحات اتمی بود، آنها [اکنون] گام های بیشتری برداشته اند... نشنیده ام کسی، حتی از راست های افراطی، بگوید این استراتژی کارگر بود.

برایان هوک یکی از معدود مقام های آمریکایی است که از خانه تکانی های دستگاه سیاست خارجی آمریکا در امان مانده و بعد از اخراج رکس تیلرسون از سمت وزیر خارجه آمریکا سمتش را حفظ کرده بود.

هوک، موضع گیری های بسیار تند و افراطی علیه ایران اتخاذ کرده و برای نمونه خواستار تمدید تحریم تسلیحاتی ایران بود اما از ضرورت گفت وگوی مستقیم با تهران نیز سخن می گفت.

روزنامه نیویورک تایمز نیز در این باره نوشت خروج هوک 52 ساله هر گونه شانس باقی مانده برای دیپلماسی با ایران قبل از اتمام دوره اول ریاست جمهوری ترامپ را از بین خواهد برد.

بر اساس این گزارش، الیوت آبرامز که در حال حاضر نماینده دولت آمریکا در امور ونزوئلا است جایگزین برایان هوک خواهد شد. (جزئیات بیشتر)

منبع: خبرگزاری فارس

به "مقام سابق آمریکا: از هوک خواستند استعفا کند تا مقصر شکست استراتژی علیه ایران شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقام سابق آمریکا: از هوک خواستند استعفا کند تا مقصر شکست استراتژی علیه ایران شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید