نوذر شفیعی: مذاکرات اخیر ایران و افغانستان موجب تلطیف فضا و اقدامی سازنده بود

به گزارش خرید متعادل، یک کارشناس مسایل منطقه با بیان این که مسایل ایران و افغانستان نباید در فضای رسانه ای و مجازی مطرح و پیگیری گردد بلکه باید از راستا دیپلماسی و به طور منطقی درباره آن صحبت گردد، گفت: مذاکرات همه جانبه هفته اخیر موجب تلطیف فضا میان دو کشور و اقدامی سازنده بود.

نوذر شفیعی: مذاکرات اخیر ایران و افغانستان موجب تلطیف فضا و اقدامی سازنده بود

نوذر شفیعی در گفت وگو با خرید متعادل با اشاره به سفر اخیر حنیف اتمر و مذاکرات مقامات دو کشور بر سر حل مسایل مرزی و مهاجران و کوشش برای تهیه پیش نویس سند راهبردی در آینده اظهار کرد: ما باید این واقعیت را در نظر داشته باشیم که در روابط اغلب کشورها به همان میزان که فرصت است چالش هایی هم وجود دارد که گاهی ممکن است این چالش ها به اصطکاک و درگیری میان دو کشور منجر گردد اما آنچه اهمیت دارد این است که عقلانیت در دو طرف وجود داشته باشد و به سمت حل این چالش ها حرکت نمایند.

وی با اشاره به اتفاقاتی که در مرز ایران و افغانستان چندی پیش روی داد و تعدادی از مهاجران در مرز دو کشور در هریرود غرق شدند، گفت: این اتفاق و موضوعات دیگر که بعد از آن روی داد نگرانی هایی را ایجاد کرد اما کار دیپلماسی این است که از نزدیک و با گفت وگو به آنها بپردازد. چند موضوع مهم در روابط ایران و افغانستان است که با وجود قدیمی بودن این موضوعات اما در بروز مسائل و درگیری ها خودنمایی می نمایند و دو طرف کمتر به دنبال حل این موضوعات برآمده اند.

این کارشناس مسایل منطقه موضوع مهاجران افغان را یکی از این مسایل دانست و اضافه کرد: 40 سال است که ایران میزبان مهاجران افغان است و در حدود 3 میلیون مهاجر افغان که در ایران به سر می برند در این سال ها همواره از حقوق و مزایای یک شهروند ایرانی برخوردار بوده است به علاوه این که فرصت کار و کسب درآمد نیز برای او فراهم شده است. اما مهاجرت یک مساله موقتی است و بعد از مدتی که شرایط در کشور مبدا سر و سامان گرفت باید به کشورشان بازگردند چرا که پیامدهای حضور دائمی و مستمر مهاجران هم برای مهاجرت نماینده و هم کشور میزبان پیامدهای منفی دارد.

وی ادامه داد: وقتی ایران تصمیم می گیرد که مهاجران به کشورشان بازگردند این تصمیم با مقاومت روبرو می گردد و یا دولت افغانستان نیز در برابر این تصمیم مقاومت می نماید و توپ را در زمین ایران می اندازند که این اقدام رسم برادری نیست اما این مساله یک بار برای همواره باید حل گردد. متاسفانه با وجود تمام خدماتی که ایران به دانش آموزان و دانشجویان افغان در این سال ها ارایه نموده است اما موج منفی تبلیغات علیه ایران بعضا به راه می افتد.

شفیعی موضوع مهم دیگر میان ایران و افغانستان را مساله مرزهای دو کشور و تعاملات امنیتی در مرزها دانست و گفت: در هر حال ایران و افغانستان به اجبار دو کشور همسایه و دارای مرزی طولانی هستند و تحولات داخلی دو کشور بر یکدیگر تاثیر دارد. مهاجرت یکی از پیامدهای بحران در افغانستان است که تداوم این مساله به یک بحران تبدیل شده و این بحران موجب قاچاق کالا، انسان، مواد مخدر و دیگر آسیب های اجتماعی در شهرهای مرزنشین و نیز شهرهای دیگر ایران شده است. ایران از دوستان افغان همواره درخواست نموده است که اگر شهروندان افغان برای کار به ایران می آیند کوشش نمایند که این اقدام به طور قانونی انجام گردد اما متاسفانه شاهد گسترش ورود غیرقانونی آنها به ایران هستیم و از سویی دولت افغانستان نیز هیچ کنترلی بر مرزهایش با ایران ندارد.

وی گفت: به طور کلی نباید دو کشور اجازه دهند موضوعات میان دو طرف لاینحل باقی بماند. از سویی با وجود این که آمریکا و افغانستان توافق استراتژیک دارند که علیه ایران اقدامی انجام نگردد اما شاهد بعضی اقدامات ناامن نماینده در مرزها از سوی آمریکایی ها هستیم.

این کارشناس مسایل منطقه توضیح داد: ایران و افغانستان چالش هایی از این دست همواره داشته اند اما متاسفانه هیچ اینها حل نشده است. اتفاقات اخیر اتفاق افتاده موجب شد تا مقامات دو طرف به سمت مذاکره و حل مسایل شان بروند و امیدواریم در انتها یک سند راهبردی جامع در این زمینه ها به دست آید اما تجربه ثابت نموده است که معمولا اقدامات در مرحله اجرا متوقف می گردد.

شفیعی اضافه کرد: مذاکرات مقامات ایرانی و افغان اقدامی مثبت بود که موجب شد فضای روانی ایجاد شده که به سمت منفی شدن حرکت می کرد را متوقف کند. مسایل ایران و افغانستان نباید در فضای رسانه ای و مجازی مطرح و پیگیری گردد بلکه باید از راستا دیپلماسی و به طور منطقی دنبال گردد. مذاکرات هفته اخیر موجب تلطیف فضا میان دو کشور و اقدامی سازنده بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "نوذر شفیعی: مذاکرات اخیر ایران و افغانستان موجب تلطیف فضا و اقدامی سازنده بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نوذر شفیعی: مذاکرات اخیر ایران و افغانستان موجب تلطیف فضا و اقدامی سازنده بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید