اعتبارات تعمیرات اساسی قبل از تابستان به دانشگاه ها ابلاغ شد

به گزارش خرید متعادل، معاون اداری اقتصادی وزارت علوم گفت: سال جاری اعتبارات تعمیرات اساسی قبل از تابستان به دانشگاه های سراسر کشور ابلاغ شد.

اعتبارات تعمیرات اساسی قبل از تابستان به دانشگاه ها ابلاغ شد

به گزارش نظرپور در این کارگاه که امروز (دوشنبه) با حضور اسماعیلی مدیرکل نظارت بر طرح های عمرانی وزارت علوم و با حضور مجازی بیش از 150 نفر از مدیران دفاتر طرح های عمرانی و دبیران شورای راهبری مدیریت سبز دانشگاه ها، مراکز آموزشی، پژوهشی و پارک های علم و فناوری در محل این وزارتخانه برگزار گردید، به بیان خلاصه ای از سابقه تعمیرات اساسی در دانشگاه ها پرداخت.

معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم گفت: قبل از آغاز برنامه اول توسعه مالی، اجتماعی و فرهنگی، اعتبار تعمیرات اساسی دانشگاه ها از ردیف های جاری انجام می شد که البته 30 سال پیش دانشگاه ها جدیدتر بودند و اکنون بعد از گذشت سه دهه بسیاری از دانشگاه ها در مرز شصت یا هفتاد سالگی تاسیس خود هستند و ساختمان ها قدیمی تر شده و مسلماً اعتبارات جاری احتیاج تعمیرات این دانشگاه ها را رفع نمی نمود لذا ردیفی تحت عنوان تعمیرات اساسی و خرید تجهیزات در دانشگاه ها تعریف شد که بعد ها محوطه سازی هم به آن اضافه شد و هم اکنون همه دانشگاه ها ردیف مستقل تعمیرات اساسی در قالب طرح تملک دارایی های سرمایه ای دارند. همچنین خیرین، صندوق رفاه دانشجویان نیز در بخش ساخت و نوسازی خوابگاه های دانشجویی فعال هستند.

او توضیح داد: در بحث تعمیرات اساسی بعضاً مداخلات معماری هم داریم و برخی از بنا ها از نظر سازه ای و مقاوم سازی احتیاج به آنالیز دارند؛ لذا فضا ها باید دسته بندی شوند و فضا های خیلی قدیمی مورد بازسازی و نوسازی قرار گرفته و از سرمایه اندک که در زمینه تعمیرات اساسی داریم با لحاظ اولویت ها به درستی استفاده کنیم و توجه داشته باشیم که کار خوب و باکیفیت انجام شود.

نظرپور در ادامه اعلام کرد: با توجه به اینکه بهترین زمان برای بازسازی و تعمیرات اساسی در دانشگاه فصل تابستان است که هم هوا مساعد است و هم دانشجو حضور ندارد، لذا کوشش شد سال جاری اعتبارات تعمیرات اساسی را قبل از تابستان به دانشگاه ها ابلاغ شود به دانشگاه هایی که دارای ردیف ملی بودند تخصیص 85 درصد به شکل نقدی و درخصوص دانشگاه هایی که دارای ردیف استانی هستند، 38 درصد تخصیص به صورت نقدی و اسناد خزانه داده شده که کوشش می شود تا افزایش یابد.

معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم اضافه نمود: نگهداری و تعمیرات یک کار تخصصی است و باید حتماً به افراد خبره و متخصص واگذار شود و رصد مواردی که مدام در دانشگاه ایجاد هزینه می نماید بسیار حائز اهمیت بوده و نکته قابل توجه دیگر بحث مستندسازی در دفاتر فنی دانشگاه ها است به طوری که در ساختمان های جدید پیمانکار موظف است حتماً نقشه ازبیلت یا چون ساخت بنا را تحویل دهد استفاده از نقشه، چون ساخت ساختمان در امر نگهداری و تعمیرات اساسی و مقاوم سازی بسیار مهم بوده و درکاهش هزینه ها بسیار کاربرد دارد.

در ادامه این نشست اسماعیلی مدیرکل نظارت بر طرح های عمرانی وزارت علوم نیز با اشاره به عمر ساختمان های دانشگاهی و هزینه هایی که صرف نگهداری و تعمیرات می شود، گفت: نگهداری صحیح، کاهش خرابی ها، ایجاد شناسنامه برای تجهیزات فنی در زمان آغاز قرارداد با پیمانکاران، استفاده از پیمانکاران متخصص و پیش بینی واقعی بودجه تعمیر و تجهیز منجر به طراحی سامانه پایه ای نت شد. وی اضافه نمود: در پروژه نت، یک بانک اطلاعاتی کنترل هوشمند تعریف می شود که درخواست های فنی در آن ثبت می شود و از آن به عنوان پروژه مدیریت دارایی های فیزیکی دانشگاه با اولویت نگهداری و تعمیراتنت نام برده می شود و امروز قصد ما بر آن است که از تجربیات دانشگاه های عظیم و پیروز استفاده کنیم تا هزینه ها کاهش و راندمان افزایش پیدا کند.

اسماعیلی اعلام کرد: قصد داریم طول عمر ساختمان ها و تجهیزات را بالا برده تا در مصرف انرژی و هزینه ها صرفه جویی شود، لذا حرکت به سمت نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه را لازم دانسته و با این هدف آغاز پیاده سازی پروژه نت در دانشگاه ها کلید خورده است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "اعتبارات تعمیرات اساسی قبل از تابستان به دانشگاه ها ابلاغ شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعتبارات تعمیرات اساسی قبل از تابستان به دانشگاه ها ابلاغ شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید