شبح کرونا در سینما

به گزارش خرید متعادل، از اول تیرماه سینما ها آن هم پس از یک تعطیلی چهارماهه بازگشایی و دو فیلم جدید شنای پروانه به کارگردانی محمد کارت و خوب، بد، جلف 2: ارتش سری ساخته پیمان قاسم خانی نیز از سوم تیرماه اکران شدند تا سینما ها در دوران کرونایی کار خود را آغاز کنند.

شبح کرونا در سینما

به گزارش خرید متعادل، آغاز به کار سینما ها با اوج دریافت کرونا همزمان شد. اما با این حال به گفته مسعود نجفی مدیر روابط عمومی سازمان سینمایی در یک برنامه تلویزیونی، از اول تیرماه تا هفتم تیرماه کل فروش فیلم های سینمایی در سالن های سراسر کشور 933 میلیون تومان و تعداد مخاطبان 48 هزار و 786 نفر بود. نجفی همچنین با اشاره به فروش دو فیلم شنای پروانه و خوب، بد، جلف 2:ارتش سری تا هفتم تیرماه، گفت بر طبق آخرین اعلام ها، میزان فروش فیلم شنای پروانه 631 میلیون تومان با تعداد مخاطب 32 هزار 347 نفر و میزان فروش فیلم خوب، بد، جلف 2: ارتش سری 263 میلیون تومان و 13 هزار با 661 نفر مخاطب بوده است. وی همچنین اضافه نمود: سایر فیلم ها نزدیک به 40 میلیون تومان فروش داشتند و مخاطب آن ها 2 هزار و 778 نفر بوده است؛ این آمار درحالی است که بلیت سینما ها در سه روز اول نیم بها بوده است.

او همچنین در شامگاه جمعه ششم تیرماه نیز در مصاحبهی تلفنی با برنامه نقد سینما از اقبال 60 درصد مخاطبان هفته اول بازگشایی سینما ها به شنای پروانه، 25 درصد به فیلم خوب، بد، جلف 2 و استقبال 15 درصد از مجموع کل مخاطبان از فیلم های دیگر خبر داده بود.

رجوع به سامانه مدیریت فروش و اکران سینما نیز نشان می دهد تا 12 تیرماه فیلم شنای پروانه در یک هفته اکران خود 68327 بلیط فروخته و نزدیک به یک میلیارد و 163 میلیون تومان فروش داشته است. یعنی از هفتم تیر تا 12 تیر ماه تقریبا 500 میلیون تومان فروش آن افزایش داشته است. فیلم خوب، بد، جلف 2 نیز که هر چند از 30 بهمن اکران شده، اما به دلیل تعطیلی سینما در واقع از 3 تیر به نمایش عمومی درآمده 31592 بلیط فروخته و حدود 523 میلیون و 400 هزار تومان فروش داشته است که از هفتم تیرماه تقریبا 300 میلیون افزایش فروش داشته است.

شرایط برای اکران فیلم ها مناسب نیست

اما بر اساس نمودار روزانه فروش جز دو فیلم شنای پروانه و ارتش سری 2 مابقی فیلم ها در گیشه با فروش پایین یا نفروختن روبرو هستند. همین موجب شده تا برخی مساعد نبودن شرایط را دلیل این امر بدانند.

چنانچه کیوان کثیریان در مصاحبه با خرید متعادل در این باره گفت: به نظر من شرایط برای اکران فیلم ها مناسب نیست، چون مردم درگیر استرس خطرات بیماری کرونا هستند. استرس ناشی از ابتلا به این بیماری هم باعث می شود محیط های شلوغ مورد توجه مردم و در اولویت آن ها نباشد.

این منتقد سینما همچنین اضافه نمود: فعلا که شرایط برای هیچ کاری مناسب نیست، اما چاره ای نیست و باید فعالیت های اجتماعی به تدریج انجام شود، ولی متاسفانه اگر توصیه ها رعایت نشود سینما هم به یکی از محیط هایی تبدیل می شود که خطرناک است.

او همچنین درباره فروش فیلم ها در این شرایط اظهار کرد: آمار نشان می دهد فروش فیلم ها، خوب نیست. اگر این فیلم ها در شرایط عادی اکران می شدند فروش بالاتری داشتند. اما برای صحبت از موفقیت آمیز بودن اکران باید دید موفقیت آمیز را چه تعریف می کنیم. به صورت طبیعی، این فیلم ها توقعات بالاتری در فروش داشتند به خصوص فیلم خوب، بد جلف 2: ارتش سری، ولی از این شرایط ضربه خوردند. البته همه فیلم ها چه در اکران آنلاین چه در سینما ضربه خوردند.

کثیریان اضافه نمود: شاید بازگشایی سینما ها در این شرایط فکر خوبی نباشد و اکران آنلاین راستا بهتری برای فیلم دیدن است. هر چند سالن های سینما ضرر می کنند. همانطور که خیلی از مشاغل در این شرایط ضرر می کنند، اما اگر بخواهیم مردم فیلم ببینند اکران آنلاین شرایط بهتری دارد.

بازگشایی سینما ها خواست سینماگران بود

اما مسعود نجفی در مصاحبه با خرید متعادل در این باره اظهار کرد: آمار فروش سینما ها از سه شنبه به صورت آنلاین روی سامانه مدیریت فروش و اکران سینما (سمفا) در حال انتشار است. این آمار به نسبت 50 درصد ظرفیت سینما ها و بازگشایی سینما ها پس از چهار ماه و شرایط کرونایی رضایت بخش است.

مدیر روابط عمومی سازمان سینمایی اضافه نمود: اکران آنلاین نیز در کنار اکران در سینما ادامه دارد. بازگشایی سینماها، درخواست سینماداران و صاحبان آثار بود تا چرخه اقتصاد سینما به حرکت دربیاید. سینما ها یکی از معدود جا هایی است که می شود این فاصله اجتماعی و پروتکل های بهداشتی را رعایت کرد. در این یازده روز می بینیم که هم مردم و هم پرسنل سینما ها پروتکل های بهداشتی مربوط را رعایت می کنند.

منبع: فرارو

به "شبح کرونا در سینما" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شبح کرونا در سینما"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید