غلامی: دانشگاهی در کشور تنها 5 عضو هیئت علمی دارد! ، اجرای شاخص های مشخص برای ظرفیت پذیرش دانشگاه ها از سال 1400 خبرنگاران

به گزارش خرید متعادل، وزیر علوم با اشاره به فعالیت دانشگاهی در کشور تنها با 5 عضو هیئت علمی گفت: در بحث ظرفیت پذیرش هر دانشگاه شاخص هایی وضع شده است که از سال 1400 اجرایی می گردد.

غلامی: دانشگاهی در کشور تنها 5 عضو هیئت علمی دارد! ، اجرای شاخص های مشخص برای ظرفیت پذیرش دانشگاه ها از سال 1400 خبرنگاران

به گزارش گروه دانشگاه خرید متعادل، منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در نشست خبری که بعدازظهر امروز در محل وزارت علوم برگزار گردید، گفت: آموزش عالی کشور مجموعه ای است که کوشش می نماید در زمینه آموزش، تحقیقات و فناوری خدماتی ارائه دهد و مجموعه این خدمات عمدتاً در 40 سال پس از انقلاب شکل گرفته است.

وی به توسعه مراکز آموزشی، تأسیس رشته ها و احتیاج آموزش نیروی انسانی تحصیلنموده اشاره نمود و اضافه نمود: در دهه اول پس از پیروزی انقلاب اسلامی، حرکت جامعی برای تأمین احتیاج نیروی انسانی تحصیلنموده انجام شد به طوری که ما در اوایل دهه 70 احتیاج های آموزش عالی در سطوح کارشناسی و کارشناسی ارشد را تأمین کردیم، ولی در دوره دکتری احتیاج بود که برای تأمین استاد و محققین ارشد، اعزام به خارج وجود داشته باشد و همین حرکت باعث شد در دهه های 70 و 80 دوره رشد پژوهش در کشور مشاهده گردد.

به گفته وی، در سال 2019 بیش از 60 دانشگاه کشورمان که شامل دانشگاه های علوم پزشکی می شد، زیر رتبه 1000 در جهان قرار گرفته و در رتبه بندی های بین الملی رشد بسیار خوبی داشت. همچنین در طول 40 سال مجموعه آموزش عالی در حوزه آموزش و پژوهش توانسته مأموریت خود را به خوبی انجام دهد.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: در اوایل دهه 80 به سمت کاربردی کردن نتایج پژوهش ها حرکت کردیم و انتظار جامعه نیز همین بود البته سوال هایی می گردد که این همه رشد در جهت حل مسائل کشور چقدر مؤثر بوده است؛ این سوال درستی است و ما در این دهه به سمت استفاده از نتایج تحقیقات پژوهشی و کاربردی کردن انتها نامه ها حرکت کردیم. یکی از آثار تحقیقات دانشگاهی و پژوهشی ما، تبدیل آن ها به فناوری ها است.

غلامی اضافه نمود: رفته رفته مراکز رشد تشکیل شد که این مراکز محلی است برای پشتیبانی ایده های علمی جدید. همچنین جریان توسعه علمی در حوزه آموزش فرایند خوبی پیدا نموده است. به طور کلی حوزه پژوهش پختگی یافته و در بخش توسعه فناوری ها و آوردن نتایج یافته های علمی برای توسعه سطح پایدار، کار های خوبی صورت گرفته است.

لزوم توجه بیشتر به علوم انسانی

وی گفت: در این راستا باید به نکاتی توجه گردد. ما باید به علوم انسانی بیشتر از گذشته توجه کنیم. متأسفانه در فضای اجتماعی ما علوم انسانی چندان مورد توجه قرار نگرفته است. به ندرت خانواده ای فرزندش را برای ادامه تحصیل در علوم انسانی تشویق می نماید. برای بازگرداندن صندلی حوزه علوم انسانی، به یک عزم ملی احتیاج است. پس از علوم تجربی، علوم انسانی بیشترین متقاضی را دارد که می تواند مورد اقبال و علاقه بیشتر ورودی های دانشگاه باشد.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به علوم پایه اشاره نمود و گفت: در این زمینه نیز باید کار های بیشتری انجام گردد. همچنین به برخی از علوم علمی و آموزشی ما، نگاه مادی و اشتغال رو به آینده شده و بر این اساس مورد هجوم دانشجویان قرار گرفته؛ این خود آسیب است که در حوزه علوم تجربی دچار آن شده ایم.

آموزش با بحران کرونا تعطیل نشد

وی در بخش دیگری از صحبت های خود به شیوع کرونا اشاره نمود و اضافه نمود: سال گذشته با شیوع کرونا، آموزش عالی دچار بحران جدی شد و دانشگاه های ما را در طول یک هفته به تعطیلی کشاند، ولی خوشبختانه با برنامه ریزی دانشگاه ها، آموزش ما تعطیل نشد به طوری که بیش از 90 درصد کلاس های ما در نیمه دوم فروردین 99 از آموزش مجازی برخوردار بودند.

غلامی با بیان اینکه آموزش مجازی دانشگاه ها دوره پیروزی را پشت سر گذاشت، گفت: البته به این معنی نیست که آموزش مجازی کم و کاستی هایی نداشته است.

وزیر علوم ضمن اشاره به اینکه توسعه دانش پایه یا دانش مبنا در کشور یکی از مباحث جدی است، اعلام کرد: توسعه ای پایدار است که بر مبنای دانش شکل گرفته باشد. به همین دلیل ما در کشور به سمت کاربست نتایج پژوهش ها حرکت کردیم و تا به امروز کار های خوبی انجام گرفته است و در موارد مختلفی شاهد کار های شاخص از سوی دانشگاه بودیم؛ مثلاً در سیل خوزستان و گلستان گروهی از دانشگاه ها کار های مطالعاتی خوبی در مورد چگونگی مدیریت صورت گرفت.

چاپ بیش از 50 هزار مقاله مشترک میان ایران و کشور های خارجی

وی با اشاره به شکل گیری خوشه های علمی در سال 96-97، گفت: دانشگاه های ما کار مطالعاتی تخصصی در حوزه های مختلفی انجام می دهند و نتایج آن به دولت منتقل می گردد.

وزیر علوم با بیان اینکه ما از اعزام نماینده دانشجو به خارج از کشور به سمت فعالیت های علمی مشترک حرکت کردیم، گفت: قبل از شیوع کرونا با خیلی از دانشگاه های خارجی کار های پژوهشی مشترک انجام شد و در سال 98 بیش از 50 هزار مقاله مشترک میان ایران و بسیاری از کشور های جهان به چاپ رسید. همچنین تعداد زیادی تحقیقات مشترک با سرمایه گذاری دیگر کشور ها انجام شد و رفت و آمد محققان نیز به خوبی انجام گرفت.

وی اضافه نمود: یکی دیگر از برنامه های ما این بود که اعزام طولانی مدت دانشجویان برای اخذ دوره دکتری را کاهش دادیم جز برای رشته های ضروری. برای دانشجویان، فرصت مطالعاتی در دوره های تا یکسال را فراهم کردیم که در عین تحقیق بر روی رساله، کار پژوهشی خود را ادامه دهند.

اشتغال فارغ التحصیلان دغدغه مسئولان کشور است

غلامی ضمن تاکید بر اینکه هیچ گروهی در جهان نمی تواند خود را بی احتیاج از علوم دیگران اعلام کند، ادامه داد: مبادلات علمی و بین المللی در پژوهش جزو ضروریات جهانست و در این چند سال اخیر کار های خوبی انجام شد.

وزیر علوم به موضوع اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی اشاره نمود و گفت: خیلی از مواقع در این رابطه از ما سوال می گردد. اشتغال فارغ التحصیلان دغدغه مسئولان کشور است و در سال های اخیر به دلیل تحریم های یکجانبه شرایط مالی به گونه ای است که جذب نیروی کار به راحتی صورت نمی گیرد، خصوصاً تحصیل نموده ها.

وی ادامه داد: ما در این رابطه چند کار انجام دادیم؛ به طور مثال دروسی که در دانشگاه ها تدریس می شد بازنگری انجام دادیم و در رشته های فنی مهندسی، کشاورزی، علوم انسانی و علوم پایه بازنگری شد که رشته ها به روز و کاربردی تر گردد. از سوی دیگر از سال 97 مهارت افزایی دانشجویان در حین تحصیل شروع شد و دانشگاه ها کارگاه های مهارتی برگزار کردند و استقبال دانشجویان هم بسیار خوب بوده است.

غلامی بیان کرد: در برگزاری دوره های مهارتی دانشگاه علامه طباطبایی که یک دانشگاه علوم انسانی است، بیش از بقیه دانشگاه ها پیروز بوده است. اشتغال فارغ التحصیلان حین و بعد از تحصیل دغدغه ما بوده و در این راستا کوشش می کنیم.

کوشش برای سازگاری دانش آموختگان با بخش های فعال مالی و صنعتی

وی ضمن تاکید بر اینکه کوششمان این است که همخوانی و سازگاری فارغ التحصیلان با بخش های فعال مالی و صنعتی بالاتر رود، گفت: در بخش کشاورزی شاهد گسترش گلخانه های پیشرفته هستیم و بخش زیادی از دانش آموختگان فنی مهندسی و کامپیوتر در این گلخانه ها به کار گرفته می شوند بدون اینکه احتیاج به دانش آموخته کشاورزی باشد. چرا که براساس فناوری کار را جلو می برند.

وزیر علوم اضافه نمود: یکی از آفت های مالی ما بحث واردات است و اگر جلوی واردات بی رویه گرفته گردد، کمتر از 10 سال فارغ التحصیلان و اساتید دانشگاه های ما پیشرفته ترین صنایع را علم خواهند کرد.

گسترش بدون مطالعه آفت آموزش عالی

غلامی ادامه داد: یکی از آفت هایی که گریبان آموزش عالی ما را گرفت، گسترش کمی مطالعه نشده بود که این موضوع احتیاج به بازنگری در سیاست ها داشت. به همین دلیل طرح شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال 1394 تحت عنوان ساماندهی و آمایش آموزش عالی به تصویب رسید. پس از آن بلافاصله در وزارت علوم گروه های کارشناسی تشکیل شد. بیش از یکسال بر روی طرح کار کردیم. طرح را به شورا بردیم و مجدداً روی آن تاییدیه گرفتیم و در نهایت به وزارت علوم برای اجرا ابلاغ شد.

وزیر علوم با اشاره به طرح ساماندهی مؤسسات و دانشگاه ها گفت: ما قرار نیست چند ده هیأت علمی را در یکجا جا کنیم و برای کیفی سازی از تشکیل مؤسسات ضعیف جلوگیری می کنیم و آن ها را به دانشگاه های عظیم استان یا شهرشان وصل می کنیم.

شرم وزیر علوم از دانشگاه هایی با حداقل هیئت علمی

وی اضافه نمود: ما دانشگاهی داریم که فقط 5 هیأت علمی دارد و اسمش را هم گذاشتند دانشگاه. از مطرح کردن این موضوع به عنوان وزیر شرم دارم. در واکنش به الحاق این مؤسسه، برخی مسئولان می گویند می خواهند دانشگاه شهر ما را تعطیل نمایند. این مؤسسه 600 دانشجو دارد و نمی گذارند دانشگاه محل استان به آنجا سرویس بدهد.

غلامی تاکید نمود: ما برای برطرف این مسائل به طور جدی ایستاده ایم. هدف، تقویت این مراکز است و این مؤسسات در آینده هر وقت از نظر کارشناسی مورد تأیید قرار گرفتند و به این نتیجه رسیدند که جای دیگر مستقل کار نمایند، هیچ مانعی ندارد.

هیچ واحدی در بخش دولتی تعطیل نشده است

وزیر علوم ادامه داد: در برخی موارد در اجرای طرح ساماندهی دخالت هایی می گردد که اذهان مردم را دچار تشویش می نماید مثلا مطرح می گردد که گروهی آمدند و دانشگاه ها را تعطیل کردند. هیچ واحدی در بخش دولتی تعطیل نشده است و جزو برنامه هم نیست.

غلامی اعلام کرد: البته مراکز علمی کاربردی وابسته به دستگاه های دولتی تعطیل شد مگر آن هایی که در تاسیسشان قانون وجود داشته است، مانند مراکز وابسته به وزارت دفاع نفت و صدا و سیما. در بحث پذیرش دانشجو به خصوص تحصیلات تکمیلی و ظرفیت پذیرش در هر دانشگاه شاخص هایی وضع شده اند که از سال 1400 اجرایی می گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "غلامی: دانشگاهی در کشور تنها 5 عضو هیئت علمی دارد! ، اجرای شاخص های مشخص برای ظرفیت پذیرش دانشگاه ها از سال 1400 خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غلامی: دانشگاهی در کشور تنها 5 عضو هیئت علمی دارد! ، اجرای شاخص های مشخص برای ظرفیت پذیرش دانشگاه ها از سال 1400 خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید