هشدار درباره چاقی بچه ها و نوجوانان در دوران کرونا

به گزارش خرید متعادل، مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت نسبت به احتمال ابتلا و مرگ و میر بیشتر کرونا در بچه ها و نوجوانان چاق، هشدار داد و گفت: در حال حاضر از 8 میلیون کودک زیر 5 سال در کشور، حدود یک میلیون و 120 هزار نفر یعنی حدود 14 درصد بچه ها زیر 5 سال، دچار اضافه وزن و چاقی هستند.

هشدار درباره چاقی بچه ها و نوجوانان در دوران کرونا

به گزارش خرید متعادل و بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، دکتر زهرا عبداللهی با هشدار نسبت به چاقی و اضافه وزن در بچه ها و نوجوانان در دوران کرونا، گفت: شاید تا به امروز این خبر که خطر ابتلا و مرگ و میر ناشی از کرونا در افراد و به خصوص بچه ها و نوجوانان چاق، بیشتر است را از سوی مسئولین بهداشتی کشور شنیده باشید. بنابراین این نکته نیز حائز توجه است که فرایند چاقی و اضافه وزن در بچه ها و نوجوانان به مرز هشدار رسیده و رو به افزایش است.

وی اضافه کرد: براساس جدیدترین مطالعات وزارت بهداشت، در حال حاضر از 8 میلیون کودک زیر 5 سال در کشور، حدود یک میلیون و 120 هزار نفر یعنی حدود 14 درصد بچه ها زیر 5 سال، دچار اضافه وزن و چاقی هستند. در نوجوانان نیز 20 درصد دچار چاقی شکمی و 22 درصد دچار اضافه وزن و چاقی هستند.

عبداللهی گفت: احتمال ابتلا و مرگ و میر بر اثر کرونا در بچه ها و نوجوانانی که چاق هستند، بیشتر است. طبق مطالعات، مرگ و میر ناشی از کرونا در افراد چاق 40 درصد بیشتر از سایر افراد است.

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت گفت: باید به فرایند افزایشی و هشداردهنده چاقی در بچه ها و نوجوانان توجه داشته باشیم. چاقی با تضعیف عملکرد سیستم ایمنی بدن، می تواند خطر مرگ و میر بر اثر کرونا را افزایش دهد.

عبداللهی گفت: اینکه چرا بچه ها و نوجوانان چاق شدند نیز به دو علت عمده برمی شود که نیاز است والدین به آن توجه داشته باشند. یکی از دلایل، الگوی غذایی و مصرف بی رویه فست فودها است. مصرف نوشیدنی های گازدار و مواد غذایی شیرین نیز یک علت اصلی برای افزایش روز به روز چاقی و اضافه وزن است. همچنین، علت دیگر کم بودن تحرک بدنی در بچه ها و نوجوانان است. تماشای تلویزیون، بازی با کامپیوتر و موبایل و فعالیت های نشسته و تحرک بدنی کم و الگوی غذایی نامناسب، باعث شده بچه ها و نوجوانان ما روز به روز چاق تر شوند.

وی مطرح نمود: چاقی در بچه ها و نوجوانان علامت سلامتی نیست. بسیاری از والدین علاقه دارند که کودک چاق و تپل داشته باشند و این موضوع را نشانه سلامت او تلقی می کنند و تصور می کنند که کودک با ورود به سنین بالاتر، لاغر می شود، اما اینگونه نیست، چراکه بچه ها و نوجوانان چاق به بزرگسالان چاق تبدیل می شوند و تا سرانجام عمرشان ممکن است با انواع بیماری ها نظیر، دیابت، فشارخون بالا، بیماری های قلبی و عروقی و سرطان ها دست و پنجه نرم کنند.

وی شرح داد: سرطان ها و دیابت در افراد چاق بیشتر اتفاق می افتد. شیوع بالای چاقی در بچه ها و نوجوانان باعث بروز 30 درصد کبد چرب در آنها شده است. به عنوان یک اولویت مهم در نظام سلامت کشور، پیشگیری و کنترل چاقی بچه ها و اضافه وزن بچه ها بسیار مهم است.

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت اظهار کرد: البته علاوه بر اینکه الگوی غذایی بچه ها و خانواده باید اصلاح شود، تحرک بدنی هم باید افزایش پیدا کند و نقش سایر بخش ها علاوه بر وزارت بهداشت نیز در این زمینه بسیار مهم است.

عبداللهی گفت: بچه ها زیر پنج سال باید حداقل سه ساعت در روز فعالیت بدنی داشته باشند. یعنی حرکت کنند که شامل بازی کردن، راه رفتن، دویدن است. فعالیت نشسته در بچه ها زیر پنج سال باید کمتر شود.

وی اضافه کرد: برای بچه ها بالای 5 سال و نوجوانان تا 18 سال، حداقل 60 دقیقه در روز فعالیت بدنی توصیه می شود و اکنون که به دلیل شیوع کرونا و ضرورت فاصله گذاری اجتماعی و رعایت پروتکل های بهداشتی، تحرک در خارج از منزل کاهش یافته، می توان در منزل به هر طریقی که تحرک کودک و نوجوان را بیشتر کند، این امکان را فراهم کرد. ضمن اینکه توصیه می شود در منزل مصرف مواد قندی و شیرینی و فست فودها کاهش یافته و بچه ها و نوجوانان به مصرف سبزی و میوه و مواد سبوس دار تشویق شوند.

منبع: جام جم آنلاین

به "هشدار درباره چاقی بچه ها و نوجوانان در دوران کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار درباره چاقی بچه ها و نوجوانان در دوران کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید