یکی داس (تان) است پر آب چشم، معضلی به نام کاهش قدرت آموزه ای کتاب

به گزارش خرید متعادل، خبرنگاران - مهسا کلانکی: سکانس اول از یک ملودرام واقعی: دختری نوجوان دسته گلی به دست گرفته و رو به دوربین با لبخند ایستاده است. قطعا در دلش دنیای زیبایی را متصور است؛ سرشار از عشق و بی خبر از دست بی رحم تقدیر.

یکی داس (تان) است پر آب چشم، معضلی به نام کاهش قدرت آموزه ای کتاب

سکانس دوم: پدری که با جهالت جامعه دست به گریبان است؛ میان دو راهی جان دخترش یا نادانی به نام غیرت و ناموس. داس را برمی دارد و ناجوانمردانه در خواب به گردن نحیف دخترش می زند تا به قول این مردمان گمراه، از آبرویش دفاع کند. (و حال خدا می داند که خودش از این اتفاق چه حالی دارد)

موضوعی به نام قتل ناموسی مختص به امروز و جامعه ایران نیست و قطعا در دوران های مختلف در مکان های جغرافیایی اتفاق افتاده، اما قتل رومینا اشرافی در زمانی رخ داد که رسانه های اجتماعی همه چیز را در سیطره خود گرفته اند و کمتر خبر این چنینی است که از افکار عمومی پنهان بماند. زمانی که فیلم خانه پدری اکران شد بسیاری آن را سیاه نمایی دانستند، اما حالا جامعه با معضلی شبیه آن دست به گریبان شده و دختری در نوجوانی ناجوانمردانه به دست پدر کشته می شود. اما این کنش های اجتماعی از کجا ناشی می شود و جامعه ای که دارای فرهنگ و تمدنی هزارساله است به این مسائل دچار می شود.

وقتی پای تعصب به میان بیاید!

میثم سعیدی، روان درمان گر و مولف کتاب واقعیت درمانی در گفت وگو با ایبنا در پاسخ به این پرسش که با وجود افزایش سواد عمومی چرا شاهد اتفاقاتی مانند قتل یک دختر نوجوان به دست پدرش هستیم؟ گفت: وقتی تفکری اتفاق نمی افتد باورها مانند شمشیر دولبه می شوند و زمانی که علم و مطالعه پشت آن باور نباشد می تواند آسیب رسان شود. اما جای این پرسش است که چرا تحصیلات، کتاب ها، منابع و رسانه های اجتماعی باعث نشده این اتفاق نیفتد؟ به دلیل اینکه باورهایمان متعصبانه است و وقتی پای تعصب به میان بیاید، فرد حالت دیگری را نمی خواهد باور کند. برای مثال اگر منِ درمانگر اعتقاد به یک روش داشته باشم، روش دیگری را مطالعه نمی کنم و حتی اگر مطالعه کنم در برابرش جبهه می گیرم و اجازه تغییر به آن نمی دهم. باورهای غلط حالت خوددفاعی دارند و این باعث می شود که در مقابل هر علم و هر روشنگری سدی بسازیم.

میثم سعیدی - روانپزشک و پژوهشگز

او درباره نقش رسانه های اجتماعی و تقویت آن ها برای مبارزه با برخی تعصبات و باورهای اشتباه در جامعه می گوید: شما هر چقدر سطح مطالعات اجتماعی را بالا ببرید، باید قبل از آن در جامعه فرهنگسازی اتفاق بیفتد و پذیرای این باشد که اطلاعات جدید را قبول کند. متاسفانه ما گشوده به علم و فرهنگ نیستیم؛ نخست این بستر باید آماده و بعد درباره آن مطالعه شود؛ مانند مغز بسته می ماند که کلی کتاب بخواند، اما بی فایده است. اولین مشکل این است که انسان ها را نمی توان تغییر داد، مگر اینکه خود بخواهند که زمینه این خواستن را فراهم کنند که این اتفاق هم اکنون در جامعه ما نیفتاده. ما هرچقدر (Social Media) شبکه های اجتماعی را زیاد کنیم درصد بازدهی بالایی نخواهد داشت چون افراد به فرهنگ آن آگاه نیستند.

حال باید چه کرد؟

چرا رسانه کتاب که زمینه تفکر عمیق را در جامعه ایجاد می کرد، این روزها حذف شده است؟ این روان درمان گر در این باره معتقد است: قبل از آنکه شبکه های اجتماعی جامعه را تحت تاثیر قرار دهد رسانه محکمی به نام کتاب در کشور داشتیم، که در بالا بردن سطح فرهنگ در جامعه بسیار موثر بوده است. قطعا تاثیر سوشیال مدیا را نمی توان انکار کرد، ولی این درصد این قدر نبوده که ما می توانستیم با کتاب و آموزه ها به سراغ اندیشه برویم. بزرگترین ایراد در سوشیال مدیا این است که اطلاعاتی به ما می دهند اما مثل باغی می ماند علاوه بر درخت های میوه، علف های هرز هم دارد. در سوشیال مدیا در مقابل با دیتاهای که می گیریم با موازنه منصفانه ای روبرو نیستیم اما اگر مطالعات عمیق تری می کردیم این زمان اضافی را برای مطالب هجو نمی گذاشتیم.

مغز فرصت پردازش اطلاعات فضای مجازی را ندارد

سوشیال مدیاها بمباران اطلاعات (information) می کنند، اما نمی دانیم این اطلاعات تا چه اندازه انتخابی است. مثل ساعتی که در دیوار است و ثانیه شمار آن کار می کند و ما متوجه آن نیستیم، مغز قابلیتی دارد که انتخاب می کند و فرد در این توجه صداهایی را که می شنود که می خواهد. یعنی ممکن است ساعت ها در آن اتاق باشید ولی صدای آن را نشنوید. اما زمانی که فردی کتاب مطالعه می کند تمام توجه انتخابی در این بازه زمانی در مطلبی است که می خواند چون زمانی گذاشته و کتابی را هدفمند خریداری کرده است. اما در اینترنت حجم زیادی از دیتاها است که فرد فرصت پردازش به همه آن را ندارد و این توجه انتخابی را به سمت درستی نمی برد.

اینستاگرام و نقش آن در کاهش روابط بین فردی

این متخصص در پاسخ به اینکه در جامعه ای که فرهنگ تعصبی این قدر نقش بالایی دارد چه کنیم که رسانه کتاب قوی تر عمل کند؟ اعلام نمود: اینستاگرام با هدف انتشار عکس تاسیس و بعد کپشن هایی به آن اضافه شد. لازم بود که ما هم در این زمینه کار کنیم و اینستاگرامِ کتابی راه اندازی کنیم که مطالبی که فرد آن را می بیند انتخاب کند. اینستاگرامی که الان وجود دارد نود و پنج درصد اطلاعاتی را افزایش نمی دهد و این ارتباط جمعی روابط بین فردی را کم کرده است. از یک منظر دیگر نگاه کنیم میان خانواده ها فاصله ایجاد کرده است.

نویسنده کتاب ولع مصرف و شدت علایم محرومیت در متادون درمانی درباره اینکه چرا علم روانشناسی در این باره پیروز عمل نکرده است؟ گفت: شاید به این دلیل است که ما با علم های جدید روبرو شده ایم و به علوم انسانی بها داده نشده است. در بحث قانونگذاری خیلی قوانین در مراجع قضایی و دادگستری دیده می شود، ولی بخش هایی مانند مشاوره رفتاری در کلانتری خیلی کم وارد شده است.

رفتارهای غلط در اجتماع ماندگار می شوند

سعیدی در خاتمه گفت: رفتارهای غلط ذاتی نیستند، آنها آموخته می شوند و با تقویت های اجتماعی ماندگار می شوند. نقش همنوایی ها و تاییدهای اجتماعی در رشد باورهای افراطی و غلط جامعه مانند تیزکننده های لبه این تیغ هستند که گاهی شاهرگ دختر بیگناهی را به بهانه غیرت و حرف دیگران هدف قرار می دهند. ما به این دلیل از تایید اجتماعی استفاده می کنیم که در بسیاری از مواقع نمی دانیم چه رفتاری باید از خودمان نشان دهیم. از تایید اجتماعی به این منظور استفاده می کنیم تا رفتار درست را در موقعیت های ناآشنا یاد بگیریم و خدای نکرده انسان ناموجهی به نظر نیاییم.

همه ما از اینکه بی اطلاع و نادان و بی غیرت به نظر بیاییم، بیزار هستیم. نظریه تایید اجتماعی می گوید وقتی شخصی با رفتار و اقدامات صحیح آشنا نباشد، به دنبال افراد دیگر رفته یا سعی می کند از آنان راهنمایی بگیرد.

علاج واقعه پیش از وقوع باید کرد

نظیر اتفاقی از این دست در سال های اخیر در جامعه کم نبوده؛ خودسوزی سحر دختر آبی، مرگ فرهاد خسروی کولبر 14 ساله، مرگ بنیتا دختر 8 ماهه که فدای یک سرقت اتومبیل شد، قتل ستایش قریشی دختر 6 ساله افغان که فدای تجاوز یک پسر 16 ساله ایرانی شد و حوادثی دیگری که در خفا اتفاق می افتد و شاید هرگز کسی از وقوع آن باخبر نمی شود.

شاید رومینا از معدود دخترانی است که خبر مرگ نابه حقش به واسطه فضای مجازی به کل کشور می رسد، اما رومیناهای دیگری هستند که قربانی عقاید متعصبانه و جهل بزرگترها می شوند. کاش مسئولان سازمان بهزیستی و نهادهای مرتبط آن ها را بیشتر دریابند.

لالا کن دختر زیبای شبنم/ لالا کن رویه زانویه شقایق

بخواب تا رنگ بی مهری نبینی/ تو بیداریه که تلخه حقایق

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران

به "یکی داس (تان) است پر آب چشم، معضلی به نام کاهش قدرت آموزه ای کتاب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یکی داس (تان) است پر آب چشم، معضلی به نام کاهش قدرت آموزه ای کتاب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید