رشد 277 درصدی ارزش بازار همراه اول

به گزارش خرید متعادل، مدیر عامل همراه اول گفت: ارزش بازار شرکت ارتباطات سیار ایران با رشد 277 درصدی طی یک سال اخیر، امروز به 706752 میلیارد ریال رسیده است.

رشد 277 درصدی ارزش بازار همراه اول

به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران،دهمین مجمع عمومی عادی سالیانه همراه اول صبح روز سه شنبه 27 خرداد ماه با حضور 92.13 درصدی سهامداران در سالن اجتماعات همراه اول برگزار گردید.

در این مراسم مهدی اخوان بهابادی پس از ایراد سخنان رئیس مجمع و استماع گزارش حسابرس، به ارائه گزارش عملکردی جامع از آنچه در سال 1398 گذشت، اقدام کرد.

مدیرعامل همراه اول با تأکید بر حصول افتخارات چشم گیر برای اپراتور اول ایران در سال 1398، اظهار کرد: کسب رتبه نخست خدمات تلفن همراه در ارزیابی و رتبه بندی اپراتورهای ارتباطی توسط سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، کسب رتبه اول در بهره وری کل عوامل ارتباطات و مخابرات کشور در بیست ودومین رتبه بندی شرکت های برتر ایران و همچنین دستیابی به رتبه هفدهم فروش و درآمد در بیست ودومین رتبه بندی شرکت های برتر ایران بخشی از این دستاوردهاست.

اخوان بهابادی همسو با ذائقه سهامداران به ارائه بخش دستاوردهای کسب شده توسعه بازار در سال گذشته وارد شد و با بیان اینکه بیش از 90 میلیون سیم کارت در شبکه اپراتور اول تلفن همراه ایران ثبت شده است، ابراز کرد: از این تعداد، 20.35 میلیون سیم کارت دائمی و 69.89 میلیون سیم کارت اعتباری بوده است.

وی با بیان اینکه ARPU مشترکان این شرکت رشد 18 درصدی را در سال گذشته به ثبت رسانده و به سهم بازار درآمدی حدود 60 درصدی رسیده است، ابراز کرد: همچنین قابل توجه است که در مرداد ماه سال 1398 توانستیم به رکورد جذب یک میلیون و 300 هزار مشترک در یک ماه دست پیدا کنیم.

مدیرعامل اپراتور اول تلفن همراه ایران، در ادامه اشاره ای به جذب 19 میلیون مشترک برای اپلیکیشن همراه من با 120 میلیون تراکنش در ماه داشت و اعلام کرد: جمعیت باشگاه مشتریان همراه اول بیش از 12 میلیون مشترک است که در کنار 12966 شبکه فروش و خدمات حضوری با متوسط خدمات دهی بیش از 3 میلیون در ماه، به ارائه خدمات می پردازد.

وی در ادامه این مراسم به تشریح آخرین شرایط توسعه و پوشش شبکه اپراتور اول تلفن همراه ایران پرداخت و ضمن تاکید بر بالاترین میزان ایجاد پوشش برای اقصی نقاط کشور توسط این اپراتور، توضیح داد: دسترسی به خدمات 2G همراه اول با استقرار 38700 سایت، هم اکنون در 44968 روستا نیز ممکن است؛ ضمن اینکه پوشش 100 درصدی شهرهای کشور در نسل های 3 و 4 را نیز فراهم آورده ایم.

اخوان بهابادی با بیان اینکه بالغ بر پنج هزار روستا نیز به خدمات 3G و 4G دسترسی دارند، گفت: تعداد سایت های نسل های سوم و چهارم شرکت ارتباطات سیار ایران به ترتیب 21970 و 23300 است و در مدل برنامه توسعه برای امسال، استقرار شش هزار سایت همگام با نسل های 4 و 4.5 را نیز در دستور کار داریم.

رشد 2.5 برابری ترافیک دیتا در یک سال

مدیرعامل شرکت ارتباطات سیار ایران در ادامه سخنان خود با اشاره به اتصال بیش از 10 هزار سایت نسل چهارم به فیبرنوری، به ترسیم ذهنی فرایند حرکتی ترافیک صوت و دیتا در شبکه همراه نیز پرداخت و اظهار کرد: در فروردین ماه امسال توانستیم به بیش از 11 پتابایت رکورد ترافیک دیتای روزانه برسیم که رشدی دو و نیم برابری را نسبت به میانگین روزانه ترافیک دیتا در فروردین ماه سال 98 (یک سال گذشته) نشان می دهد.

وی ادامه داد: همچنین در آذرماه سال گذشته با رسیدن به 22 میلیون ارلانگ، توانستیم به رکورد جدید ترافیک صوتی در روز دست پیدا کنیم.

بنابر اظهارات مدیرعامل بزرگترین اپراتور تلفن همراه ایران، مصرف کل دیتای مشترکان این اپراتور در سال 98 حدود 2123 پتابایت بوده است.

مرور برنامه راهبردی 5 ساله

وی به تشریح راهبرد و برنامه این اپراتور پرداخت و در بیان برنامه پنج ساله راهبرد همراه اول که با نام منظومه در حال اجراست، گفت: این برنامه، متمرکز بر توسعه زیرساخت های ارتباطی مبتنی بر آخرین تکنولوژی و ایجاد کسب وکارهای نوآورانه است و برآن هستیم تا از رهگذر اجرای این برنامه، نقشی مشخص نماینده در گسترش خدمات دولت الکترونیک و سرویس های دیجیتال در کشور ایفا کنیم.

اخوان بهابادی ادامه داد: در این برنامه چشم انداز شرکت، تثبیت صندلی همراه اول به عنوان یکی از رهبران بازار ICT منطقه با ارائه خدمات و راهکارهای هوشمند برای توانمندسازی اکوسیستم دیجیتال مشخص شده است.

مدیرعامل شرکت ارتباطات سیار ایران همچنین با اشاره به صندلی این برنامه پنج ساله توضیح داد: در راستای اجرای این برنامه سه لایه کسب وکار را در نظر گرفته ایم که به کسب وکار اصلی اپراتور اشاره دارد و به عنوان Core شناخته می گردد و مبتنی بر ارائه خدمات صوت و پیغامک، دیتا و سرویس های دیجیتال به مشترکان است.

وی ادامه داد: لایه نزدیک به کسب وکار اصلی (Near core) نیز به ارائه خدمات سازمانی، اینترنت اشیاء و ارائه خدمات مدیریت شده شرکتی اشاره می نماید.

اخوان بهابادی همچنین گفت: اما در لایه سوم که با عنوان Beyond core شناخته می گردد، به دنبال سرمایه گذاری در شرکت های دیجیتال و تبدیل شدن به بازیگر مهمی در عرصه سرمایه گذاری های خطرپذیر هستیم تا در نهایت بتوانیم درآمد پیش بینی شده را محقق سازیم.

مدیرعامل شرکت ارتباطات سیار ایران با اشاره به سرمایه گذاری هزار میلیارد تومانی برای سومین لایه، یادآور شد: امیدواریم بتوانیم به ارزش ایجاد شده 3 هزار و 600 میلیارد تومانی از این بخش دست پیدا کنیم.

مدیرعامل همراه اول همچنین ضمن مروری بر دستاوردهای اقتصادی شرکت ارتباطات سیار ایران در سال 1398 اذعان کرد: درآمد کل شرکت اصلی با حدود 23 درصد رشد به 18120 میلیارد تومان رسیده است. بالغ بر 8800 میلیارد تومان از این رقم مختص درآمد حاصله از بخش خدمات داده بوده است.

اخوان بهابادی اضافه نمود: سود خالص شرکت اصلی هم روی 3605 میلیارد تومان قرار گرفته است.

لانچ پایلوت 5G در امسال

وی همچنین از برنامه لانچ پایلوت 5G گفت و ادامه داد: این موضوع را برای امسال در دستور کار داریم؛ اما بهره برداری تجاری از آن در سال 1402 خواهد بود.

مدیرعامل اپراتور اول تلفن همراه با اشاره به اینکه ارزش بازار شرکت با رشد 277 درصدی ظرف یک سال گذشته روبرو شد، مطرح کرد: ارزش بازار همراه اول در فروردین 98 حدود 188550 میلیارد ریال بود که امروز به 706752 میلیارد ریال رسیده است.

ورود شرکت های زیرمجموعه همراه اول به بورس

اخوان بهابادی در بخش دیگری از سخنانش، به تشریح برنامه بعضی شرکت های زیرمجموعه همراه اول نظیر همراه کسب وکارهای هوشمند پرداخت و با تأکید بر اینکه هدف از تشکیل این مجموعه تقویت موقعیت همراه اول به عنوان اپراتور اول ایران با توجه به تحولات اکوسیستم دیجیتال کشور بوده است، گفت: توسعه سبد خدمات و محصولات همراه در فضای دیجیتال و ایجاد تحول در ارائه خدمات ارزش اضافه نموده کنونی، توانمندسازی بازیگران اکوسیستم دیجیتال مطابق با چشم انداز این اپراتور و توسعه و حمایت از تولیدنمایندگان محتوای داخلی بخشی دیگر از اهداف ترسیمی برای این شرکت است.

مدیرعامل شرکت ارتباطات سیار ایران خاطر نشان کرد: به واسطه این شرکت می خواهیم برای مشتریان خود تجربه ای از فضای دیجیتال بسازیم به نحوی که افراد بتوانند هر یک از نیازهای خود را به بهترین شکل ممکن در آن رفع نمایند.

وی ادامه داد: تجارت الکترونیک در فضای عمده و خرده فروشی، خدمات مبتنی بر پرداخت، حمل ونقل و لجستیک، سفر و گردشگری، بازی و سرگرمی، آموزش مجازی، تبلیغات و بازاریابی دیجیتال، شبکه اجتماعی و پیغام رسان و سرویس های چند رسانه ای نظیر ویدئو و موزیک بخشی از خدمات قابل ارائه توسط این شرکت است و در نظر دارد با ارائه خدمات دیجیتال مبتنی بر محتوای بومی، منجر به افزایش ترافیک داخلی گردد.

اخوان بهابادی با نوید دادن ورود شرکت های زیرمجموعه همراه اول به بورس در امسال مطرح کرد: بزودی موضوع افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی ها را نیز خواهیم داشت.

بخشی از فعالیت های اپراتور اول در دوره کرونا

وی در انتها گزارش خود از ارائه بعضی اقدامات کلیدی سال گذشته، به ذکر نمونه ای از فعالیت هایی که در ایام کرونا توسط اپراتور اول تلفن همراه انجام شد، پرداخت و مطرح کرد: راه اندازی پلتفرم آموزشی شاد با همکاری وزارت آموزش و پرورش، مانیتور به صورت 7 در 24 شبکه، میزبانی پلتفرم های فضای مجازی و افزایش چند برابری ظرفیت آن برای پشتیبانی از دورکاری، ارائه خدمات ستاد ملی کرونا روی سرشماره 4030 همراه اول، تماس رایگان 60 هزار بهورز زیرنظر ستاد ملی کرونا، یاری 30 میلیارد ریالی در ساخت بیمارستان سیار هم زمان با شیوع ویروس کرونا و تهیه ماسک برای مناطق آلوده بخشی از اقدامات اجرا شده در این ایام خاص بود.

مدیرعامل همراه اول اضافه نمود: با پلتفرم شاد توانستیم 147 هزار مدرسه، 12 میلیون دانش آموز، 650 هزار معلم و 124 هزار مدیر را به این سامانه آموزشی متصل کنیم.

لازم به ذکر است، در این مراسم که با تأکید بیشتر بر بعد آنلاین برگزار گردید، پس از سخنان رئیس مجمع، مدیرعامل و استماع گزارش حسابرس و نظرات سهامداران؛ درباره مشخص سود تقسیمی، پاداش و حق جلسه هیأت مدیره تصمیم گیری شد.

تخصیص سود 1565 ریالی به هر سهم

در این جلسه با نظرخواهی از سهامداران حاضر و استماع سخنان هیأت رئیسه، با توزیع سود 1565 ریالی بابت هر سهم موافقت و مقرر شد سود سهامداران به وسیله بانک ملت و سامانه سجام واریز گردد.

همچنین اعضای حقوقی هیئت مدیره در مجمع فوق العاده با موافقت سهامداران، ابقاء شدند و درباره میزان پاداش و حق جلسه هیأت مدیره تصمیم گیری شد.

بر این اساس مقرر شد پاداش اعضای حقوقی هیأت مدیره بدون تغییر و همچون سال گذشته باشد که به گفته رئیس مجمع، طبق هماهنگی با اعضای حقوقی هیئت مدیره شرکت ارتباطات سیار ایران، قرار شد این پاداش در اختیار بیماران کرونایی قرار گیرد.

منبع: اقتصاد ایران

به "رشد 277 درصدی ارزش بازار همراه اول" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رشد 277 درصدی ارزش بازار همراه اول"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید